Hayatımızı yaşarken hangi dönemlerde ne tür sıkıntılar ile karşılaşabileceğimizi asla önceden bilemiyoruz. Özellikle maddi sıkıntıların zamansız bir şekilde ortaya çıkması birikim yapmanın önemini bizlere bir kez daha gösteriyor. Hayatımızın büyük koşuşturmacası içerisinde tüm ihtiyaçlarımızı giderirken bir yandan birikim yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekebiliyor.

Kredi Kartını Kontrollü Kullanmak

Birikim yapmak en kısa tabir ile tasarruf yapmak demektir. Kredi kartlarının sizlere sunduğu alışveriş avantajları ve kolaylıklarından yararlanırken bu avantajları dezavantaja çevirebilecek davranışlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Asgari tutarı ödeyebilecek kadar alışveriş yapmanız sizi ilk etapta kurtaracak bir durum gibi görünse bile zaman içerisinde bu asgari tutar bile sizleri zorlayabilir. Bu yüzden alışveriş yapmadan önce bir ürünü peşin para ile satın alıyormuş gibi davranmalı ve kazancınız ile belirli bir oran içerisinde kredi kartı harcaması yapmalısınız.

Vadeli Mevduat Hesabı

Maddi olarak gerekli tasarruflarınızı yaparken bir yandan birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız bankadan vadeli mevduat hesabı açarak her ay belirli bir miktar paranızı bu bankaya yatırabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu faiz oranları doğrultusunda her ay belirli miktarda birikimlerinizin katlandığını görebilirsiniz. Bankaların sunduğu vadeli mevduat hesapları faiz oranları farklılıklar gösterebildiği için hesabınızı açmadan önce ufak bir araştırma yapmanız yararlı olacaktır.

Döviz ve Altın Yatırımı

Klasik haline gelmiş bir birikim yöntemi olan döviz ya da altına yapılan yatırımlar her zaman geçerliliğini koruyabilmektedir. Uzun vadede bir birikim ve kazanç elde etmek istiyorsanız birikimlerinizi dövize ve altına yönlendirebilirsiniz. Döviz kurunun değişimlerini yakından takip ederek sizin için en avantajlı olan para birimine Türk Lira’nızı çevirebilirsiniz. Ayrıca altın da sürekli olarak değerlendiği için birikiminizin bir kısmını altına da yatırabilirsiniz.

Harcamalarınızı Dikkatli Yapın

Tüm bu yöntemleri denerken en fazla dikkat etmeniz gereken nokta elinizde para ile doğru orantılı harcamalar yapmakta olacaktır. Gelirinizin büyük bir kısmı gider olarak gözüküyor ise burada büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Her zaman kendinizi sağlama alabileceğiniz bir miktar paranızı kenara ayırdıktan sonra harcamalarınızı yapmanız birikim yapmanın en altın kuralıdır.