Nerdeyse herkesin bankalarla öyle ya da böyle bir ilişkisi olmaktadır. Bunların içinde kredi kullanımı en büyük paya sahip olanlardır. Birçok faiz hesabı ödeme koşulları yapılarak çekilen kredilerin ödemeleri hesaplanırken çoğu kişinin gözden kaçırdığı en önemli noktalardan biri sözleşme aralarına gizlenmiş ek ödemelerdir.

Bakıldığında çok önemli olmayan bu rakamlar aslında büyük öneme sahiptir. Bu ödemelerin bir kısmı kredi kullanırken alınırken kimi de her yıl düzenli olarak tahsil edilmektedir. Bunları çoğu kişi fark etmezken farkında olanlarında en çok merak ettiği konu yasal olup olmadığıdır.

Yılsonu ödemelerinden reeskontu nedir?
Özet haliyle tanımlamak gerekirse bir bankanın elinde bulundurduğu senet bono borç vs. borçları başka bir banka, sigorta şirketi vs. kuruma ıskonto ettirmesine reeskontu denir. Reeskontu şu şekilde hesaplanıp kesilmektedir.

Bankalar ellerinde bulundurdukları borç tutarlarını başka bir bankaya genel olarak merkez bankasına daha düşük rakamlarda bozdurması olarak söylenebilir. Olması gereken rakamla bir diğer kuruma genel olarak Merkez Bankasına bozdurulan rakam arasında ki farkı kişi ya da kurumlardan yılsonunda tahsil edilmesi şeklinde olur.

Her banka reeskontu alır mı bu yasal mıdır?
Her banka reeskontunu yılsonunda almaktadır. İlgili kanun gereğince sadece banka, banker ve sigorta şirketlerinin bunu yapması kanunlar gereğince belirlenmiş ve yılsonunda ilgili müşterilerden kesilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu yapılan işlemm ilgili firmalara bir nakit akışı sağlamaktadır.

Kesilen reeskontu nasıl öğrenilebilir?
Bu konuda ilişki içinde olunan banka görevlilerinden bilgilendirilme talep edilmeli bir kredi çekilecek olduğu takdir de karşımıza getirilen sözleşme iyice incelenmelidir. Her bankaya göre değişen reeskontu kredi çekmeden önce bankların iyice araştırılıp seçilmesiyle daha makul rakamlarda ödene bilmektedir.Bu işlem banklara nakit akışını sağlarken devlet ekonomisinde de çok önemli bir yer tutmaktadır