Kredi kullanmak isteyen kişilerin yanı sıra artık taksitle beyaz eşya almak ya da araba kiralamak isteyen kişilerin dahi kredi notu sorgulaması yapılarak sahip oldukları not ortalamalarına göre kredi verilmektedir. Bu nedenle kolay kredi kullanmak, taksitli işlemlerde kolay onay almak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek tutmaları gerekir. Artık bankaların kredi notuna göre kredi kullandırması ve not ortalamasına göre faiz oranı uygulamaları da Findeks kredi notu seviyesinin önemini arttırmaktadır.

Kredi Kullanmak İçin KKB Puanı Kaç Olmalı?

Kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları ve kredi notuna göre kredi alma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunmakla beraber not ortalamasının düşük olmasına rağmen yüksek tutarlı kredi için başvuruda bulunulması kredi onayı alınmasını zorlaştıracaktır.

Bu nedenle kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka “kredi kullanmak istiyorum” diyen kişilerin mutlaka kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Kredi kullanmak için az riskli kredi notu olarak bilinen kredi notu sarı olmalıdır. Yani kişinin en az kredi notu 1300 puan olmalıdır

En Yüksek Kredi Notu 

KKB kredi notu sisteminde en yüksek kredi notu puanı 1900 olarak uygulanırken kredi notu 1500 ve üzeri iyi seviyedir. Yani iyi kredi notu ortalamasına sahip olmak isteyen kişilerin kredi skoru 1500 ve üzerinde olmalıdır.

Bunun yanı sıra kişinin aylık gelir ile orantılı olan bir kredi limiti için başvuruda bulunması durumunda kredi notu 1300 ve üzerinde ise kredi onayı alması mümkündür.