Bireysel ihtiyaç kredisi kişinin şahsi ihtiyaçları için kullandığı kredilerdir. Bayram kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi bunlardan birkaçıdır. Bireysel kredi kullanmak isteyen kişi bankanın koşullarına uygunluk göstermesi durumunda bankalara başvuru yaparak faydalanabilir.

Bireysel tüketici kredisi kullanmak için gereken şartlar nelerdir?

Bireysel tüketici kredileri ihtiyaç olduğu anda bu ihtiyacı kolaylıkla gidermenin en basit yöntemidir. Bireysel ihtiyaç kredisi almak isteyen kişi bankaya kredi için başvuru yapar. Bu başvurunun olumlu olmasının birkaç kuralı vardır. Bunlar ilk olarak KKB(Kredi Kayıt Bürosu) risk faktörlerinde sicil kaydının olumlu yönde olarak, puanlama sisteminde en az 1400 puan olmalıdır. Bankalardan kullanılmış daha önceki ürünlerde gecikme veya takip gibi durumlar oldu ise bu KKB puanınızı olumsuz etkileyeceği için kredi kullanılma durumu olumsuz olacaktır. Aylık belgelenebilen gelirinizin olması da önemli unsurlardandır. Eğer bir yer de ücretli çalışıyorsanız maaş bordronuz istenilmektedir ve son 6 aylık SGK priminizin ödeniyor olması gerekmektedir. Emekliler de bu şart aranmaz maaşlarının ortalama on katı kadar kredi alabilirler. Tabii bu durum bankaların kampanyalarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı bankalar maaşlarının15 katı kadar da bireysel kredi kullandırabiliyorlar.

Bireysel tüketici kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bireysel tüketici kredisi kullanırken bankaların faiz oranları incelenmelidir. Faiz oranları her banka için aynı değildir. Bireysel tüketici kredisi alınırken banka tarafından alınan masraflar da vardır. Kredi çekecek kişi banka faiz oranları ve masraflarını araştırarak kendisi için en uygun krediyi alabilir.

Bireysel krediler kapsamında başka hangi ürünler yer alıyor?

Bireysel taşıt kredisi de bireysel krediler arasında yer almaktadır. Kredi ile araba almak istiyorsanız bireysel taşıt kredisi ile bu mümkün. Yapmanız gereken alacağınız arabayı belirleyip bilgileri ile banka şubesine başvuru yapmaktır. Taşıt kredisinde de tıpkı diğer krediler gibi KKB durumunuza bakılır. KKB notunuz bu kredi için uygun ise; gelir belgeniz, kimliğiniz ve alacağınız aracın banka tarafından istenilen (ruhsat fotokopisi plaka vb.)bilgileri ile bankaya taşıt kredisinde bulunarak arabanızı alabilirsiniz. Bir de bireysel konut kredisi var. Bunun için de yapmanız gereken işlemler benzer. Satın almak istediğiniz konutun belgeleri ile kimliğiniz ve gelir belgenizi bankaya sunarak başvuru da bulunabilirsiniz. Başvurudan sonra almak istediğiniz konuta değer belirlemek için bir eksper yönlendirilecektir. Banka tarafından gönderilen eksper almak istediğiniz eve fiyat belirledikten sonra bu fiyatı bankaya sunacaktır ve banka bu fiyat üzerinden hesaplayarak ortalama %75 e kadar size konut kredisi çıkaracaktır. Kredilerin %100 ü kullanılamaz. Alacağınız konut veya taşıtın fiyatının %50 ila %80 arasında ki tutarını banka kredi olarak onaylayacaktır. Geriye kalan % diliminin sizin tarafınızdan ödenmesi gerekiyor.

Bireysel kredilere şubeye gitmeden başvurulabilir mi?

Bireysel tüketici kredileri, taşıt kredileri, konut kredilerine internet ve telefonla iletişim yolu ile şubeye gitmeden de başvuru yapmanız mümkün. Başvuru sonucunuzu başvuru esnasında verilen referans numarası veya vatandaşlık numaranız ile 7/24 bankayı arayarak kredi başvuru sonuçlarım bölümünden öğrenebilirsiniz. Kredi sonucunuzun olumlu yanıtlanması halinde çalışıyorsanız; gelir belgeniz(son 6 ay aynı iş yerinde çalıştığınıza dair hizmet dökümü ile birlikte), nüfus cüzdanınız, ehliyetiniz veya pasaportunuz ile bankaya müracaat etmelisiniz.

Sizlerde en ucuz bireysel kredi veren bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.