Dünyada ve ülkemizde bankalar kar amacıyla kurulan kuruluşlar olarak bilinmektedir. Bu kuruluşlar kar amacıyla kurulur ve çeşitli sektörlerde çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizde de finansal sektörde işlemler yapan bankalar çeşitli alanlarda insanlara işlem yaparak buradan elde ettiği kar ile büyümektedir.

Özellikle banka müşterinden aldıkları komisyonlar, vadeli hesaplarda biriken paraları yatırım amacıyla kullanma, kredi kartlarında alınan aidatlar ve kredilerde alınan komisyonlar aracılığı ile birlikte öz sermayelerini daha da yukarı yönlü geliştirmektedirler.

Ülkemizde Faaliyet Gösteren Kamu Ve Özel Bankacılık Sistemleri
Genellikle son yıllarda sayıları artan özel ve kamu bankaları belirli kanunlar ve yönetmeliklerine göre çalışmalarını sürdürmektedir. Özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile Sermaye Piyasası Kurulu bu bankacılık alanında faaliyet gösteren firmaları denetlemektedir.

Bankaların Kredi Faiz Oranları ve Kredi Hizmeti
Bankalar müşterilerine vermiş oldukları kredilerin başında bireysel krediler gelmektedir. Bu krediler kısa vade ve uygun faiz oranları ile verilmektedir. Ülkemizde bulunan Merkez Bankasının belirli dönemlerde toplanması ile finans piyasalarının durumunu görüşmekte ve ülke finans durumlarına göre faiz kararları almaktadır. Şu anda ülkemizde bireysel faizlerde aylık faiz oranları %1,06 ile başlamakta ve yukarı yönlü olarak değişmektedir. Merkez Bankası 2016 yılı için almış olduğu faiz indirim kararları sonrasında faizler indirime gitmiştir.

Bunun yanında son zamanlarda ülke ekonomisinde yaşanan dar boğaz nedeniyle borsa değer kaybetmekte ve yabancı paralar Türk Lirası karşısında değer kazanmaktadır. Elbette bu durum karşısında Merkez Bankası faiz indirim politikasına ara vermiştir. Bu konuda alınan son kararda ise bazı faiz oranlarında değişikliğe gitme yönünde karar almıştır. Bundan dolayı ülkemizde 2017 yılında faizlerde belirsizlik hakimdir. Son gelişmeler ışığında bireysel kredi faiz oranlarının düşmesi veya yükselmesi konusunda kesin bir kanaat elde edilemez