Türkiye’de yaşamakta olan pek çok vatandaş ellerindeki birikimlerini ne şekilde değerlendirebileceği konusunda bir fikir sahibi olamayabiliyor. Vatandaşların birikimleri hangi alanlarda değerlendirebileceklerini bilmemeleri ise birikimlerin çoğu zaman değerini kaybetmesine yol açabiliyor.

Yatırım aracı olarak son yıllarda ortaya çıkan bireysel emeklilik sistemi diğer yatırım araçlarından daha farklı bir şekilde işliyor. 2013 yılında yapılan değişikliklerden sonra devlet güvencesi altına alınan bireysel emeklilik sistemi yatırım yapmak isteyenlerin güvenilir bir şekilde yatırımlarını değerlendirebilmesini sağlıyor.

Son uygulanan kanun değişikliklerinden sonra vatandaşların finans kuruluşları ve bankalarda artık devlet güvencesi bulunması pek çok kişinin bu sisteme geçmesini sağladı. Bireysel emeklilik sistemine para yatırmak isteyen müşterilere sunulan %25 ek devlet desteği ise bu sistemin popüler olmasına yol açtı.

Ayda 100 TL bireysel emeklilik birikiminizi bankaya yatırdığınız zaman 25 TL ek olarak devlet tarafından destek veriliyor. Böylelikle 100 TL olarak yatırdığınız paranız 125 TL olarak sizlere geri dönüyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireysel emeklilik sistemi ile hayat standartlarınızı korurken aynı zamanda emeklilik hayatınızın da devam etmesini sağlayabilirsiniz. Hayatınız boyunca işe yarayabilecek bir yatırım yapmak istiyorsanız bu sistemi kullanabilirsiniz. Vatandaşların son derece güvenilir bir şekilde devlet destekli olarak yatırım yapmaları amacı ile kurulan bu sistem emekliliğinize büyük bir katkı sağlıyor.

Çalıştığınız süre boyunca kazançlarınızın kaybolmamasını istiyorsanız bireysel emeklilik sistemine üye olmayı siz de düşünebilirsiniz. Emeklilik maaşlarınıza ek gelir sunulmasına da katkı sağlayan bu sistem ekonomik açıdan ülkemizin de kalkınmasına büyük bir olumlu etki sağlıyor. Yatırımlarınızın 10 yıl boyunca farklı kurumlarda devlet himayesi altında değerlendirilecek olması ülke ekonomisinin de rahatlamasına yol açıyor.

Bireysel emeklilik sisteminize yaptığınız yatırımların geri dönüşünü görebilmek için bu sisteme 10 yıl boyunca üye olarak kalmanız gerekli. 10 yıl dolmadan sizlere bireysel emeklilik sisteminden herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Uzun vadeli yatırımlar yaparak geleceğinizi garanti altına almak istiyor ve bunu devlet güvencesi ile birlikte yapmak istiyorsanız sizler de bireysel emeklilik sistemine başvurarak yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.