Hepimiz yaşamımız boyunca emeklilik hayalleri kurar ve emeklilik dönemimizi daha rahat ve mutlu geçirmenin planlarını yaparız. Ancak birçoğumuz emeklilik dönemimizin daha rahat geçmesini sağlamak adına, yatırım ve birikim yapamayız. Oysa çalıştığımız zamanlarda yapacağımız küçük tasarruflarla, emeklilik dönemimiz için ek bir gelir elde etmemiz mümkün olabilecektir. Bireysel Emeklilik Sistemi nedir sorusunun cevabı, emekliliği için birikim yapmak isteyen, ancak bir zorunluluk olmadığında birikim yapamayan kişiler için büyük önem taşımaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılım

Bireysel Emeklilik Sistemine, 18 yaşını dolduran, fiili ehliyete sahip olan herkes katılabilir. Bireysel Emeklilik Sisteminde, katılım tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Bu sistemde çalışan ya da çalışmayan ayrımı yapılmadan, isteyen herkesin katılması mümkündür.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sisteminde, 10 yıl düzenli olarak ödeme yapan ve 56 yaşını dolduran kişiler, bu sistemden emekli olmayı hak ederler. Emekli olan katılımcılara istekleri doğrultusunda, yaptıkları birikimler aylık maaş olarak ödeme yapılabilirken, yapılan birikimin toplu olarak alınması da mümkün olmaktadır. Bireysel Emeklilik Sisteminde yaş sınırı 56 olarak belirlenmiştir ve 56 yaşını dolduran katılımcılar sistem tarafından otomatikman emekliye ayrılırlar. Aylık ödemeler minimum belirlenen tutarlar üzerinden isteğe göre belirlenebilmektedir. Ödeme zamanları ise, yine katılımcıların isteğine göre aylık, üç aylık gibi farklı dönemlerde yapılabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi nedir konusunu açıklarken, bu sistemin sunduğu avantajları da bilmek önemlidir. Bireysel Emeklilik Sisteminin katılımcılara sunduğu en büyük avantaj, bu sistemin devlet katkısı ile desteklenmesidir. Bunun dışında, bu sistemden emekli olan kişilerin, emeklilik dönemi için yaptıkları birikimlerin, emeklilik dönemlerini daha yüksek yaşam standartlarında geçirme şansları olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılmak İsteyenlerin Birikimleri Ne Olur?

Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yaptıktan sonra, 10 yılını ya da 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkmak isteyen katılımcılara, o güne kadar yaptıkları birikim, yapılacak bir kesinti sonrası iade edilmektedir.