Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yurt içinde tasarruf oranlarının arttırılması için BES üzerinden otomatik katılım uygulamasına dair mevzuat çalışmalarını başlattığını söyledi. Yeni hazırlanacak olan taslağı önümüzdeki günlerde Meclis’e sunacağını belirten Şimşek, bireysel emeklilik sisteminin otomatik katılım uygulamalarının hareketlilik kazanacağını söyledi.

AA muhabirlerine açıklama yapan Mehmet Şimşek, BES’in bireysel gelir elde edilmesi için hayat standartlarını koruyabilmelerine yönelik yeni bir plan geliştirdiklerini söyledi. Sosyal güvenlik sistemleri tarafından sunulan emeklilik sistemlerine ek bir gelir sağlayabilmesi için oluşturulan BES’in vatandaşların emeklilik döneminde daha da rahatlatılmasını sağlayacağı söyleniyor.

Bireysel emeklilik sisteminin son derece kritik bir tasarruf aracı olduğunu da söyleyen Şimşek, “Türkiye’de ihtiyaç duyulan yurt içi tasarruflarının arttırılması için bireysel emeklilik sistemi bizler ve vatandaşlarımız adına önemli bir sistemdir. Bu sistemin yaygınlaşması ve geliştirilmesi için elimizden gelen tüm çalışmaları sergiliyoruz.” dedi.

Bireysel emeklilik sisteminin kapsayıcılık özelliklerinin artırılmasına yönelik çalışmaların ise 2013 yılında başlatıldığını söyleyen Mehmet Şimşek, artık bu çalışmalara hız verdiklerini ve tamamen bireysel emeklilik sistemine odaklandıklarını söyledi.

Bireysel Emeklilik Sistemi Yurt İçi Tasarruf Oranlarını Artıracak

Yurt içi genelinde tasarruf oranlarının arttırılması için bireysel emeklilik sisteminin oto katılım uygulamasına ilişkin mevzuat planlarının başlatıldığını söyleyen Şimşek, gerekli taslağı Meclis’e sunmak için hazır olduklarını ve doğru zamanı beklediklerini söyledi.

Bireysel emeklilik sisteminin son yıllarda giderek daha popüler bir yatırım ve tasarruf aracı haline gelmesi vatandaşların ekonomik durumlarını sarsmadan geleceğe yönelik yararlı bir yatırım yapabilmelerini sağlıyor.

Minimum tutar olan 100 TL’lik ödemeyi yaptığınız zaman devlet tarafından her 100 TL’lik yatırıma 25 TL destek yapılması gelecekte birikimlerinizin daha değerli olmasını sağlıyor. Ancak bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından yararlanabilmeniz için 10 yıl boyunca bu sistem içerisinde yer almanız ve ödemelerinizi yapmanız gerekiyor.

Mehmet Şimşek, bireysel emeklilik sisteminin Türkiye’nin ekonomisi açısından değerli olduğunu belirterek, Meclis’e verecekleri yeni taslakların onaylanmasından sonra bu değerin daha da artabileceğini söyledi. Meclis’e verilmesi planlanan taslaklar için ise şimdilik kesin bir tarih Mehmet Şimşek tarafından belirtilmedi.