Son dönemde adını sıkça duymaya başladığımız bir kavram “bireysel emeklilik“.  Genç yaşta biriken paraların, yaşlılık döneminde kişiye ek bir gelir sağlaması ve emekliliğe katkı sağlayacağı bir sistem arıyorsanız BES, yani bireysel emeklilik sistemi tam size göre. Peki, bu sistemin bize nasıl bir faydası var? İleride ne kadar işimize yarayacak? Bireysel emekliliğin faydaları ile ilgili bir araştırma yaptık ve yazımızda maddeler halinde sıraladık…

  • Bu sistem içinde yer alanlara, yatırdıkları paraya ek %25 devlet katkısı sağlanır. Bu da her ay yatıracağınız düşük bir limitin bile, örneğin 100 TL’nin bile kendiliğinde 125 TL olması gerekiyor. Bu rakamı yıllara vurduğunuzda önünüze ciddi rakamlar çıkacak.
  • Para biriktirmekte zorlanan çalışanlara emeklilikte rahat etmeyi garantileyen bireysel emeklilik sistemine geçiş yapabilirsiniz.
  • Biriktirdiğiniz parayı, 10 yıl sonra ihtiyacınız olduğunda toplu olarak sistemden çekebilirsiniz. Böylece %25 devlet katkısı ile birlikte 10 yılda normalden çok daha fazla para biriktirebilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sistemi, kişilere ikinci bir emeklilik şansı daha tanır. Bireysel olarak katılacağınız BES ile emeklilik günü geldiğinde iki maaş birden almaya başlayabilirsiniz. Böylece emeklilik zamanı gelip çattığında çalışmaya devam etmek zorunda kalmayacak, para düşünmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Büyük firmalarda iş verenler, çalışanlarına bireysel emeklilik fırsatı sunmaktadır. Aldığınız maaş ile orantılı olarak bu sisteme sizin adınıza para yatırılır ve yatırılan paralar emeklilik tarihine kadar hesabınızda %25 devlet katkısı ile birlikte birikmeye başlar.