Bizler için yıllar geçtikçe yeni sektörler ve sektör içi yeni faaliyetler oluşmakta. Buna örneklerden biri de bireysel bankacılık. Birçok yerde duyduğumuz bu bireysel bankacılık nedir?

İlk önce bankacılık alanında bulunan bu yapılanma 2. Dünya savaşı sonrası ABD tarafından oluşturulmuş bir sistem. Ülkemizin biraz geç tanıştığı bireysel bankacılık, kurumsal bankacılıktan belli başlı konularda ayrılıyor. Daha önceleri kurumsa banka sistemi ticari müşteri üzerine eğimliydi lakin bireylere dönük yastık altında bulunan aslında genele vurulduğunda yüksek meblağları bulan fon için herhangi bir sistem yoktu. Bankacıların bu değeri fark etmesi üzerine tüketim çağı için bu sitem oluştu.

NE GİBİ AVANTAJLAR SUNUYOR?

Bankacılık sektöründe yeniden yapılanma olması üzerine tüketici merkezli bankalık birçok avantajı yanında getirdi. Bir nevi perakende bankacılık olan bireysel bankacılığın en büyük katkısı iletişim ve akıştaki hız oldu. Pazarlama ve teknolojiyi içinde barındırarak yeni oluşan ve oluşmakta olan isteklere uyum sağlamaya, çözüm oluşturmaya başladı.

Hayatımızda birçok ihtiyacımız oluyor veya acil paraya gerek duyduğumuz anlar olabiliyor. İşte burada devreye bireysel bankacılık giriyor. Teknoloji ile harmanlanan bankacılık sayesinde cep telefonlarından dahi hemen kredi alınabiliyor. Veya herhangi bir şey için biraz yüksek bir meblağ gerekiyor, bu sefer eğer bankada ki itibarımız iyi ise-gelir durumu, kredi notu…- o konuda da zorluk oluşmadan istenilen tutar teslim ediliyor. İnternet bankacılığı sayesinde fatura ödeme dertlerinin de kalkmasına katkı sağlandı ve otomatik ödeme talimatları ile kredi kartınızdan belirlediğiniz günde otomatikman ödeme gerçekleşiyor.

Elimizde nakit para bulunmadan da bireysel bankacılık fırsatları ile banka kartı veya kredi kartı ile harcama yapılabiliyor. Hatta bu konu da bankalar müşteri çekebilmek için harcamalar üzerinden kurdukları puan sistemi ile size biriken puanlarınızı sanki para gibi kullanma imkânı veriyor. Banka hesabınızı ister vadeli ister vadesiz açtırabiliyorsunuz. Vadesiz hesap paranızı saklamak için oluşturulan kazanç getirmeyen hesap türü.

Vadeli hesap ise belli bir dönem boyunca size sürekli olarak bir kazanç sağlıyor. İsteğiniz dâhilinde altın yatırım hesabı da açtırabiliyorsunuz. Altın alış-satışı yaparak sağlam bir takip ile kar edilebilir. Bu konuda da bazı bankalar yeni fırsatlar oluşturmakta halk arasındaki altın günlerini bankalar örnek aldı. Altın günü şeklinde yatırım fırsatı sunan sistemler oluşturuldu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR

Banka seçiminde bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor:

En düşük komisyon alan ve kesintileri minimum yapan bankalar tüketici yönünden tercih edilmesinin çok faydası olur. Özellikle yıllık işletim ücretine bakılmalı. Faiz oranlarının da incelenmesi sonucunda isabetli bir karara varılabilir.