Devam eden konut kredisi bulunan kişilerin merak ettikleri konulardan biride bu esnada yeni bir konut kredisi kullanıp kullanamayacakları konusudur. Peki, bir kişi iki konut kredisi çekebilir mi? Aslında bu sorunun yanıtı kredi kullanmak isteyen kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Yani yasal olarak bir kişinin aynı anda 2 konut kredisi kullanmasını engelleyecek hiçbir yasal yaptırım bulunmamakla beraber kişinin böyle bir hakkının bulunmasına rağmen ikinci konut kredisi başvurusu için belirli kriterleri taşıması gerekir. Bu kriterlerden en önemlisi kişinin aylık gelirinin iki kredi taksitini ödemeye de yetiyor olmasıdır. Konut kredisi maaş değerlendirmesinde bankalar hane halkı gelirini baz almakta olup yani aynı adreste ikamet ettiği görülen tüm kişilerin kazandıkları belgeli aylık gelirleri hesaplamaya dahil edilir.

Bu gelirin yarısını geçmeyecek şekilde yapılan kredi başvuruları uygun bulunması durumunda onaylanmaktadır. Yani toplam hane geliri 5 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödemesi 2 bin 500 liraya kadar olan kredi başvuruları için onay alabilmektedir. Yani banka sizin devam eden kaç tane kredi ödemeniz bulunduğunu dikkate almaz. Banka için önemli olan ne kadarlık aylık kredi ödemesi yaptığınız ve ne kadar aylık gelire sahip olduğunuzdur.