Beyaz Eşyada ve Mobilyada ÖTV ve KDV İndirimi

Borsa Ne İşe Yarar?

Beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimi yapıldı. Ekonomik durumun kötüye gittiği bu günlerde ticaretin durmaması ve insanların bu konuda sıkıntı yaşamaması için hükümet yetkilileri bir karar aldı. Buna göre beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimi yapılacak.

Dolar ve Türk Lirası ile Euro ve Türk lirası kurlarında meydana gelen olumsuz gelişmelerin ekonomiyi etkilemesi kaçınılmaz. Kurlarda yaşanan gelişmelerin, rekorların ve Türk Lirasının değer kaybetmesinin olumsuz etkilerini bu yıl içinde yoğun bir şekilde hissedeceğiz. Bu etkilerin en olumsuzu insanların alım gücünün azalması olacak. Çünkü hemen hemen her sektördeki ürün ve hizmetlerinin fiyatlarında artış yaşanması kaçınılmaz olacak.

Enflasyon yükselecek ve hemen hemen her şeyin fiyatı artacak. Hükümetin bu gelişmeler için aldığı pek çok önlem bulunmakta. Bunlardan biri de beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimi yapılmasıdır. Ancak söz konusu indirim sadece Nisan ayının sonuna kadar geçerli olacak. Yani Mayıs ayından itibaren eski ÖTV ve KDV yansımaları söz konusu olacak. Vatandaşın bu indirime nasıl tepki vereceği merak ediliyor. ÖTV ve KDV indiriminin hangi ürün gruplarında yapıldığını öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi

Beyaz eşyada normal zamanda yansıtılan ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi oranı yüzde 6,7 idi. İşte bu vergi, beyaz eşya satışlarından Nisan ayı sonuna kadar alınmayacak. Yani beyaz eşyada ÖTV yüzde 0 olacak. Bu indirimden en çok yararlanacak kişilerin evlilik hazırlığı yapan, çeyiz alan kişiler olacağı ön görülüyor. Çünkü ÖTV’nin alınmaması sonucunca örneğin, 2000 TL’lik bir beyaz eşyanın fiyatının 1850 TL civarına inmesi bekleniyor. Söz konusu ÖTV indirimi tüm beyaz eşyaları kapsamakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kıdem Tazminatı Düzenlemesinin Ayrıntıları Belli Oldu

Mobilyalarda yapılan KDV indirimi yine Nisan ayının sonuna kadar geçerli. Normal zamanda mobilyadan %18 KDV alınmaktaydı. Bu oran Nisan ayının sonuna kadar yüzde 8 olarak belirlendi. Ancak bu indirim mobilyaların tümünde geçerli değil. KDV indiriminin geçerli olduğu mobilyalar arasında sandalyeler, döner koltuklar, çekyatlar yani oturma grupları, büro mobilyaları, ahşap mutfak mobilyaları, ahşap yatak odası mobilyaları ve plastik mobilyalar bulunmakta.

Beyaz Eşyada Ne Kadar İndirim Var?

İndirimin ne kadar olduğunu anlamak için bir örnek verebiliriz. Mobilyalarda KDV indiriminden önce 1000 TL’lik bir mobilya için 160 TL KDV alınıyordu. İndirimin ardından aynı mobilya için yaklaşık 70 TL’lik KDV alınacak. Bu da mobilya için önceki KDV tutarının yarısından daha az KDV alınacağı anlamına gelmekte. Yine bu indirimden en çok evlilik için eşya alacak çiftlerin yararlanması bekleniyor. Tabii bunun için eşyalarınızı 2017 yılının Nisan ayı sonuna kadar almanız gerekiyor.

Beyaz eşyalardan ÖTV alınmaması ve mobilyalardan alınan KDV oranının indirilmesi sadece eşyasını yenilemek isteyen kişilerin ve düğün yapacak kişilerin dolayısıyla esnafın yararlanabileceği bir indirimdir. Çünkü söz konusu indirim gördüğünüz gibi tek eşya için 50 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. Yani toplu eşya almayacaksanız bu indirimin çok avantajlı olduğu söylenemez.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.