Beyanname Sorgulama VEDOP işlemi ile internetin sunduğu imkanlardan yararlanmaya devam eden devlet kurumları arasında üst sıralarda yer alan Maliye Bakanlığı işlemlerini kolaylaştırarak vergilendirme oranlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Sunulan bu hizmetlerden biride beyanname sorgulama VEDOP hizmetidir. Vergi Dairesi Otomasyon Programı kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan VEDOP ilk kurulduğu dönemde vergi denetleme amacı ile mükelleflerin özel bilgilerine ulaşılmasını sağlamaktaydı.

Şu an ise oluşturulan bu sistem yazışmalara gerek kalmadan sorgulama hizmetinin ekran üzerinden daha kısa sürede ve çok daha kolay bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Yani sistem bireysel kullanıcılara yönelik bir uygulama olmayıp uygulamanın amacı iç yazışma yükünü azaltmak ve mükelleflerin işlemlerini hızlandırarak kolaylaştırmayı sağlamaktır. Bu sayede teyit alınması gereken işlemlerde VEDOP üzerinden sorgulama yapılarak teyit saniyeler içerisinde alınmakta ve alınan çıktı ile gerekli evrak sağlanmaktadır.

EVDO otomosyon sistemi için VEDOP üzerinden geçiş yapılmakta olup Maliye Bakanlığı geliştirdiği her yazılım için bu yazılımı kullanacak olan personellerine özel eğitim hizmeti sunmaktadır. Maliye Bakanlığının buradaki amacı oluşan yeni talepleri ve ortaya çıkan sorunları çözecek en yeni teknolojiyi sistemlerine entegre ederek sunduğu hizmet kalitesini arttırarak mükelleflerin bekleme sürelerini minimal düzeye çekebilmektir.Beyanname Sorgulama işlemlerinizi VEDOP ile rahatlıkla yapabilirsiniz.