BES Otomatik Katılımdan Nasıl Çıkarım?

BES otomatik katılım 1 Ocak 2017’den itibaren hayatımıza giren otomatik bireysel emeklilik sistemidir. Devlet bu tarihten itibaren çalışan vatandaşların bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil olmasını sağlayan bir sistem oluşturmuştur. 

BES otomatik katılım, 45 yaşından küçük olan tüm kamu çalışanları ile özel sektör çalışanlarının bireysel emeklilik sistemine dahil olmasını sağlayan bir sistemdir. BES bildiğiniz gibi bireysel emeklilik sistemidir. Özel sigorta şirketleri ve bazı bankalar, bireysel emeklilik sistemi paketleri oluşturmakta ve isteyen kişilere bireysel emeklilik planı hazırlamaktadır. Bireysel emeklilik sistemi çıktığı günden bu yana insanların isteğe bağlı katıldığı bir sistemdi. Yani siz isterseniz bir sigorta şirketine başvurarak kendi isteğinizle bir bireysel emeklilik planı seçebiliyordunuz. Ayrıca devlet, bireysel emeklilik planı kapsamında prim yatıran kişilere yüzde 25 katkı yapıyordu.

Yani siz bireysel emeklilik planınız için ayda 100 TL ödüyorsanız devler size bu tutarın yüzde 25’i kadar katkı ödüyordu. Dolayısıyla yatırdığınız tutar 125 TL oluyordu. Ancak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni bir sistem geçerli olmaya başladı. Bu sistem, 2016 Aralık ayında duyuruldu. Buna göre artık çalışan kişiler bireysel emeklilik sistemine kendi istekleriyle dahil olmayacaklardı. Sisteme otomatik olarak dahil edileceklerdi. Üstelik maaşlarından dahil oldukları bireysel emeklilik planına göre kesinti yapılacaktı. Bireysel emeklilik planından çıkmak istediğinizde ise hemen çıkmanız mümkün olmayacaktı. Ancak BES otomatik katılıma dahil edildikten iki ay sonra çıkabilecektiniz. Bu da işin en zor kısmıydı.

BES otomatik katılım kapsamında özel sektör çalışanlarının ve kamu çalışanlarının sisteme dahil edilmesi için işlemler başladı. Bu işlemler elbette hemen tamamlanmayacak. Öyle ki, 45 yaş altı yani 1972 yılından sonra doğan tüm çalışanların sisteme alınması biraz zaman alacak. İşletmeler, çalışan sayılarına göre sisteme alınacak. En çok çalışanı olan işletmeler önce sisteme alınacak. En son aşamada en az çalışanı olan işletmeler sisteme dahil edilecek. Bu yüzden tüm çalışanların BES’li olması 2019 yılına dek sürecek. Ancak siz BES otomatik katılıma dahil olduğunuzu maaşınızdan kesinti yapıldığını fark ederek anlayabilirsiniz. Çalışanların BES otomatik katılıma dahil edilme işlemleri işverenler tarafından yapılacak. İşletmedeki çalışanların dahil edileceği bireysel emeklilik planı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek. Maaşınızdan yüzde 3 kesinti yapılacak. Ayrıca sistemde bir değişiklik yapma yetkisi Bakanlar Kurulu’na ait olacak. Maaşınıza göre kesilen tutar değişebilecek. Yani maaşınızdan en az 53 TL ve en çok 340 TL kesinti yapılacak.

BES otomatik katılımdan nasıl çıkacağınızı merak edebilirsiniz. BES otomatik katılıma dahil edildiğinizi gördüğünüzde sistemden hemen çıkmanız mümkün değildir. Sistemde iki ay boyunca kalmanız gerekir. İki ay sonra BES’ten çıkmak istediğinizi ve bireysel emeklilik planınızı istemediğinizi belirtebilirsiniz. Bunun için başvuru yapmanız gerekir. BES’ten çıktığınızda o zamana dek maaşınızdan yapılan kesintiler size iade edilir. Ayrıca emeklilik planınızın o zamana kadarki getirisi de size on gün içinde iade edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.