BES Otomatik Katılımda İkinci Dönem

Borsa Ne İşe Yarar?

BES otomatik katılımda ikinci dönem 1 Nisan 2017’de başlayacak. Buna göre kamu çalışanları ve 250 ila 1000 arasında çalışanı olan özel sektör işletmeleri otomatik BES kapsamına alınmaya başlanacak.

Türkiye BES otomatik katılım ile 1 Ocak 2017’den sonra tanıştı. İşletmeler ve çalışanlar bu sisteme 2017’nin başından itibaren alınmaya başladılar. BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi otomatik katılıma dönüştürüldü. Yani artık 45 yaş altı çalışanlar bireysel emeklilik sistemi kapsamında belirlenen bir bireysel emeklilik planına otomatik olarak dahil edilmeye başlandı. Bu sisteme çalışanların dahil edilme sürecinde ikinci döneme girildi. Yeni dönemle ilgili ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

BES Otomatik Katılımda Kamu Çalışanları Dönemi

BES otomatik katılım süreci başladığında çalışanların hangi sırayla ve hangi aşamalarla sisteme dahil edileceğini açıklamıştık. Buna göre her işletme ve her kurum bulundurduğu çalışanların sayısına göre ve özel ya da kamu sektörüne dahil olma durumuna göre BES otomatik katılım sistemine alınacaktı. Buna göre sıralamanın şu şekilde olmasına karar verilmişti:

  • 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017’de,
  • Memurlar (genel ve özel bütçeli idareler) ve 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör 1 Nisan 2017’de,
  • 100 – 249 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2017’de,
  • Mahallî idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’de,
  • 10 – 49 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2018’de,
  • 5 – 9 çalışanı olanlar 1 Ocak 2019’da BES otomatik katılım ile tanışacak.

Yukarıdaki sıralamada göreceğiniz üzere memurların ve 250 ila 1000 arasında çalışanı bulunan özel sektör işletmelerin 1 Nisan 2017’de BES otomatik katılıma dahil edilmesine karar verilmişti. Söz konusu memurlar, genel ve özel bütçeli idarelerde çalışan memurlar idi. İşte bu kamu ve özel sektör çalışanlarının tümü Haziran ayının sonuna kadar BES otomatik katılıma dahil edilmiş olacak. Daha sonra sıra daha az çalışanı olan yani 100 ila 249 arasında çalışana sahip olan özel sektör işletmelerine gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Emekli Memura İkramiye Müjdesi

BES Planını Hazine Müsteşarlığı Belirleyecek

BES otomatik katılım kapsamında sisteme dahil edilecek çalışanların hangi bireysel emeklilik planına dahil edileceklerine Hazine Müsteşarlığı karar vermektedir. BES otomatik katılım kapsamında biresel emeklilik planı düzenlenen kişilerin maaşından kesinti yapılır. Yapılan kesinti bireysel emeklili planına aktarılır. Çalışanların maaşlarından yapılacak kesinti kişinin aldığı maaşın tutarına göre belirlenir.

BES otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planına dahil edildiyseniz bu kapsamda maaşınızdan yüzde 3 oranında bir kesinti yapılacağını bilmeniz gerekir. Yani eğer maaşınız 3000 TL ise maaşınızın 90 TL’si bireysel emeklilik planınıza aktarılacaktır. Buna göre çalışanların maaşlarından yapılacak en düşük kesinti 53 TL ve en yüksek kesinti 340 TL olacaktır. Eğer BES otomatik katılıma dahil edildiyseniz bu sistemden iki ay içinde çıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.