BES otomatik katılım, özel sektörde ve kamuda çalışan 45 yaş altı herkesin aşama aşama ve otomatik olarak dahil edildiği Bireysel Emeklilik Sistemidir. BES otomatik katılım hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. 

2016 yılının Aralık ayında Bireysel Emeklilik Sistemine dair bir karar alındı. Buna göre 45 yaş altı olan yani 1972 yılında ve bu yıldan sonra doğan herkesin otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmesine karar verildi. Bu son derece kafa karıştırıcı bir karardı. Nitekim özel sektörde ve kamuda çalışan herkes bunun hakkında sorular sormaya başladı. 2017 yılına girdiğimizde 1 Ocak gününden itibaren bu otomatik sistem işlemeye başladı.

Hatta Ocak ayında hemen hemen tüm sigorta şirketleri BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında reklamlar yayınlamaya başladı. Hâlâ çoğu kişinin otomatik BES hakkında tam bilgisi bulunmamakta. Aslına bakarsanız bundan birkaç yıl önce zaten BES ile tanışmıştık. BES son derece avantajlıydı. Üstelik devlet, BES’li olan ve aylık primlerini ödeyen kişilere ödedikleri primin yüzde 25’i kadar katkı veriyordu. BES önceleri sadece isteğe bağlı yapılmakta idi.

BES’ten Herkes Yararlanabilecek

Daha önce kimse BES’li olmak için zorlanmıyordu. Ancak 1 Ocak 2017’den sonra işte bu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden herkesin yararlanmasına karar verildi. Yani herkesi zorunlu gibi sisteme otomatik olarak alınmaya başladı. Bu otomatik alınma sisteminin işverenler tarafından yapılmasına karar verildi. Yani özel sektör ve kamu çalışanlarının tümü aynı anda bu sisteme girmeyecek.

Sisteme dahil olma işlemi çalışan sayılarına göre farklı tarihlerde yapılacak. Bu sisteme otomatik olarak dahil edildiğinizde maaşınızdan bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti bireysel emeklilik planınıza aktarılacak. Sisteme tüm çalışanlar dahil edildiğinde 14 milyonun üzerinde çalışanın BES’li olacağı tahmin ediliyor.

BES Planlarına Hazine Müsteşarlığı Karar Verecek

Şirketlerin hangi sigorta şirketinin BES planına dahil edileceğine Hazine Müsteşarlığı karar verecek. Buna göre işverenler çalışanlarını vakti geldiğinde ilgili BES planına dahil edecek. Otomatik BES katılım aşamalarının nasıl olacağını anlamak için şu tarihlere göz atabilirsiniz:

1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör 1 Ocak 2017’de, memurlar (genel ve özel bütçeli idarelerle birlikte 250 – 1000 çalışanı olan özel sektör) 1 Nisan 2017’de, 100 – 249 çalışanı olan özel sektör 1 Temmuz 2017 tarihinde, mahallî idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’de, daha az çalışanı olan işverenler 2018 yılı içinde BES’e dahil olacak. Özel sektörde 10 – 49 çalışanı olanlar 1 Temmuz 2018’de, 5 – 9 çalışanı olanlar ise 1 Ocak 2019’da BES otomatik katılım ile tanışacak.

BES otomatik katılım ile dahil olduğunuz Bireysel Emeklilik Planına aktarılmak üzere maaşınızdan ne kadar kesinti yapılacağını merak edebilirsiniz. Buna göre BES otomatik katılım için her çalışanın maaşından %3’ü kesilecek. Yani kesintinin en düşük hâli 53 TL ve en yüksek hâli 340 TL olacak.