Beklenen Kara Liste Affı İle Kredi Sicili Temizlenecek

Borsa Ne İşe Yarar?

2016 yılında büyük umutlarla çıkması beklenen kara liste affı mecliste görüşmeleri devam edilen torba yasa tasarısı içerisine alındı. En geç 2017 yılında çıkarılacak olan af sayesinde milyonlarca kişinin banka kredi sicili verileri temizlenecek ve yeniden bankaların sundukları hizmetlerden yararlanmalarına izin verilecek.

Kara Liste Affı Yeniden Gündemde 

Torba yasa tasarısı içerisine alınması ile beraber yeniden gündeme taşınan kara liste affı sayesinde bankalardan sürekli olarak kredi reddi kararı alan kişilere de bir umut ışığı doğmuş oldu. Kara liste affı 2016 yılının son günlerinde de çıkabileceği gibi görüşmelerin tamamlanma hızına bağlı olarak 2017 yılının Ocak ayı içerisine de sarkma ihtimaline sahip gibi görünüyor.

Banka Sicil Affı Var Mı, Çıktı Mı?

Banka sicilinin temizlenmesi anlamına gelen Merkez Bankası kara liste affı için çalışmalar devam ederken bankalar ile anlaşmanın tamamlanması sayesinde torba yasanın içerisinde çıkmasına kesin gözü ile bakılıyor. Şu anda yaklaşık 11.5 milyon kişinin kara listede yer aldığı bilgisi kamu oyu ile paylaşılırken çıkarılacak olan af sayesinde bankaların kredi kullandırım oranlarında büyük bir artış yaşanacak.

Kara Listeden Çıkma 

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin torba yasanın meclisten geçirilmesi ile beraber hemen borçlu oldukları bankalar ile irtibata geçerek ya borçlarını tamamen kapatmaları ya da kredi yapılandırma başvurusunda bulunarak borçlarını kapatmaları gerekiyor. Çünkü borcunu ödemeyen kişilerin kara liste affı fırsatından yararlanmalarına kesinlikle izin verilmiyor. Kanunun yürürlüğe giriş tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde bu işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Borcunu kapatan kişiler affın çıkarılması ile beraber otomatik olarak kara listeden çıkarılacak yani kara listeden çıkmak için dilekçe yazılması gibi ek bir işlemin yapılmasına gerek kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Turkcell Kredi Notu Sorgulama

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.