Okul bittikten sonra çalışmaya başladınız ve iş hayatından uzun bir süre geri kalmak istemiyor musunuz? Askerlikten muaf olacak bir durumunuz yoksa ve bedelli askerlik için uygun bir yaştaysanız, banka kredisi kullanarak bedelli askerlik yapabilirsiniz. Bedelli askerlik haberlerinin gündeme gelmesinden sonra bankalar da hemen kredi kampanyaları hazırlamaya başladı. Uygun faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sunan bankalar arasında Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank, Denizbank, Halkbank gibi bankalar yer alıyor. İşte bankaların bedelli askerlik kredisi için sunduğu faiz, vade ve ödeme seçenekleri…

Bedelli askerlik kredisi veren bankalar

Hükümet tarafından açıklanan 2018 Bedelli Askerlik tasarısı, milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Bedelli askerlik için açıklanan şartlarda 15 bin TL’lik bir ödeme öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanacak olan bedelli askerlik yasa tasarısı ile birlikte, yasaya göre üç aylık süre içinde ödeme yapmanız gerekiyor.

Bedelli askerlik kredisi için faiz oranları ne kadar?

İhtiyaç kredisi kapsamında kullandırılacak bedelli askerlik kredisinde faiz oranları, standart ihtiyaç kredisi oranları içerisinde hesaplanıyor. Şu anda faizler yüzde 1,8 ortalamasında. QNB Finansbank 1,79 faiz uygularken TEP 1,95, Akbank ise 2,11 faiz puanı uyguluyor. Bedelli askerlik kredisi alabileceğiniz bankaların, 24 ay ve 48 ay vade için, 15 bin TL’de hangi faiz oranlarını uyguladığı, toplam geri ödemenin ne olduğu ve taksitlerin ne olduğuna dair bir araştırma yaptık. Bedelli askerlik yasasından faydalanmak isteyen ve kredi yoluna başvuracak herkes bu oranları takip ederek, mali bütçesini dengeleyebilir ve bankalara başvurabilir.

Kimler bedelli askerlik kredisi çekebilir?

Bedelli askerlik yasa tasarısı sizi yaş olarak kapsıyor olabilir. Ancak bankaların değerlendirmesi, Findeks Kredi Puanı belli bir düzeyin üzerinde olan ve risksiz görülen kişilere kredi verilmesi yönünde. Bedelli askerlik yasası onaylanmadan ve bankaların kredi teklifleri ortaya çıkmadan önce, eğer bankalara kredi ve kredi kartları konusunda düzenli ödeme yapmamış birisiyseniz kredi notunuzu yükseltmenizi öneririz. Kredi notunuzu düzenli ödemeler ile, gecikmemiş taksitler ile sağlayabilirsiniz. Kredi notu sorgulama için findeks sitesine girmeniz ya da bankanızın online işlemleri üzerinden menüleri kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim bedelli askerlik kredisindeki faiz oranlarına ve en uygun bedelli askerlik kredisi veren bankaların incelemesine.

48 ay vadede, 15 bin TL bedelli askerlik kredisinin geri ödemesi ne kadar?

Bankaların sundukları faiz oranlarını incelediğimizde, 48 ay vadeli bireysel ihtiyaç kredilerinde uygulanan 1,8 ile 2,1 arasındaki oranlarla birlikte 15 bin TL’nin 4 yıllık süreçteki her ödemesi 26 bin TL ile 24 bin TL arasında değişiyor. Şu anda bankaların farklı kredi tipleri altında sunduğu bu kredilerde QNB Finansbank ihtiyaç kredisi, Türkiye İş Bankası yaz kredisi, Akbank ise Direkt kredi adı altında kredi tekliflerini sunuyor.

QNB Finansbank 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi

QNB Finansbank ihtiyaç kredisi, yüzde 1,79 faizle karşımıza çıkıyor. Kredi tahsis ücreti 75 TL olarak belirlenmiş. Toplam geri ödeme 4 sene içinde 24 bin 260 TL. Aylık ödemeniz gereken taksit tutarı ise 503 TL. QNB Finansbank’ın şu an sunduğu ihtiyaç kredisi, 2018 Ağustos verilerine göre en uygun krediler arasında zirvede yer alıyor.

Türkiye İş Bankası 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi

Türkiye İş Bankası yaz kredisi kapsamında, 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi alabilirsiniz. 1,8 faiz oranı ile karşımıza çıkan yaz kredisi teklifinde tahsis ücreti yine 75 TL. 4 sene içinde ödemeniz gereken toplam tutar 24 bin 318 TL iken, ödemeniz gereken taksitler de 505 TL. Türkiye İş Bankası, yaz kredisi olarak adlandırılan özel kredisi dışında, bedelli askerlik yasa tasarısı onaylandıktan sonra bedelli bekleyenlere özel bir faiz oranı ve modelle de karşımıza çıkabilir.

TEB 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi

TEB, ihtiyaç kredisi kapsamında 1,95 faiz oranı ile karşımıza çıkıyor. TEB’in sunduğu bireysel ihtiyaç kredisinin diğer bankalardan olan önemli farkı dosya tahsis ücreti alınmıyor olması. Dolayısı ile bu bir avantaj. TEB’den alacağınız kredide 25 bin 126 TL geri ödemeli model karşımıza çıkıyor. Geri ödeme noktasında ise aylık 523 TL’lik bir taksit tutarı görüyoruz.

ING Bank 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi

Düşük faiz oranları ile en çok kredi veren bankalar arasında yer alan ING Bank, 1,99 faiz oranı ile 48 ay vadede 25 bin 429 TL ödemeli kredi sunuyor. 75 TL kredi tahsis ücreti içeren bireysel ihtiyaç kredisinde aylık 528 TL geri ödeme yapmanız gerekiyor.

Garanti Bankası 48 ay vadeli bedelli askerlik kredisi

Garanti Bankası’nın 48 ay vadeli sunduğu bedelli askerlik kredisi ile, 78 TL kredi tahsis ücretli bir şekilde toplam 26 bin TL geri ödemeli kredi alma imkanına sahip olacaksınız. Garanti Bankası yaz kredisi ile şu anda 2,06 oranında bir faiz sunuyor. Geri ödemede taksitler ise 540 TL tutarında düşünülmüş.

Akbank Direkt kredi ile 48 ay vadeli bedelli kredisi

Akbank’ın, direkt kredi olarak sunduğu bireysel ihtiyaç kredilerinde faiz oranı 2,11 hesaplanmış. Aylık 543 TL taksitler ile, 26 bin 160 TL toplam geri ödemeniz söz konusu. Burada da dosya tahsis ücreti 75 TL karşımıza çıkıyor.

Bedelli askerlik kredisini 24 ay vadeli almak

Bedelli askerlik için ihtiyacınız olan 15 bin TL’yi 48 ay vadede hesapladığımızda ortalama 25 bin, 26 bin gibi bir geri ödeme tutarı ortaya çıkmıştı. Peki bu krediyi daha kısa bir vade ile çekerseniz nasıl bir tablo söz konusu? 24 ay vadeli bedelli askerlik kredisinin geri ödeme tutarı ve aylık kredi taksitleri nasıl olur diye araştırdık. Çıkan tabloda, bankaların bireysel ihtiyaç kredi faizleri ve 15 bin TL kredi hesaplandığında, ortalama olarak 20 bin TL gibi bir geri ödeme var.

24 ay vadeli bedelli askerlik kredisinin taksit tutarı

24 ay vadeli şekilde 15 bin TL çekerseniz, şu anda en uygun faiz oranlarını veren bankalar arasında karşımıza çıkan Türkiye İş Bankası ve QNB Finansbank’ın tekliflerine göre 19 bin 600 TL gibi bir geri ödeme tutarınız söz konusu olacak. Bu kredi tekliflerini kabul ettiğiniz taktirde aylık olarak ödemeniz gereken tutar ise 810 TL olacak. Yani 24 ay vadeli bedelli askerlik kredisi, kısa vadede dahi çok uygun bir noktaya gelmiyor diyebiliriz, ancak unutmamak lazım ki bankaların faiz oranları bu kredi tutarlarını çok etkiliyor. Son olarak değineceğimiz konu ise, burada verilen faiz oranları dışında, bankaların sunabileceği özel krediler.

Bedelli askerlik kredisi çıkar mı?

Bireysel ihtiyaç kredileri, genellikle faiz oranı yüksek krediler olarak bilinirler. Ancak ev kredisi ya da araç kredisi gibi özel krediler işin içine girince, durum değişebilir. Bedelli askerlik konusunda da, en az yüz binlerce kişi bankalardan uygun faizli kredi beklediği için, bankalar bedelli askerlik bekleyenlere özel bir bedelli kredisi verebilir.

Yukarıdaki faiz oranlarından bağımsız bir şekilde, eğer bankalar nezdinde yüksek bir kredi notunuz varsa, bankalar size daha uygun bir kredi teklifi de sunabilir. Öyle ki, ödemelerini çok düzgün yapan bir banka müşterisi ile ödemelerinde çok problem yaşanmış bir banka müşterisinin alacağı teklif aynı değildir.

Bu yüzden, yukarıdaki bedelli askerlik taksit ve ödeme tutarlarına bakmadan evvel siz de kendi bankanız ile görüşün, eğer SMS ile kredi ya da internetten kredi talebi gönderme şansınız varsa kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bedelli askerlik kredileri konusunda kafanıza takılan sorular varsa yorumlarınız ile bizimle paylaşabilirsiniz, diğer okuyucularımız okuyabilir, yanıtlandırabilir.