Bankalardan bedelli askerlik kredisi almak için gerekli banka şubelerini, bedelli askerlik yasasının çıkışından sonraki 3 ayda ziyaret etmelisiniz. Bedelli askerlik kredisi, bankalar tarafından ihtiyaç kredileri kapsamında verilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi faizleri ile doğru orantılı olarak bedelli askerlik kredisinin faizleri de değişiklik göstermektedir.

Bedelli Askerlik Kredisi Başvuruları

Bankaların bedelli askerlik kredilerine başvurmak için SMS, internet, mobil şube ya da şubelere gitme yöntemleri tercih edilebilir. Bu kapsamda standart ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmalıdır. SMS ile başvurular sırasında her banka için T.C. kimlik numarası ve bankanın şart koyduğu KREDİM, İHTİYAÇ, İK gibi kelimeleri yazarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun yanında müşterisi olduğunuz bankalardan başvuru yapmanız, sizin için daha kolay bir değerlendirme sürecine neden olacak ve daha hızlı olumlu yanıt almanızı sağlayacaktır. Mobil şubeler sayesinde tüm bankalar, 5 dakika içinde kredi değerlendirmesi yaparak kredi başvurunuzun sonucunu size iletebilmektedir. Ancak yine de bir insanla muhatap olmak isterseniz, banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken, banka şubelerinin bireysel müşteri temsilcilikleri ile görüşmek olmalıdır. Yapacağınız görüşme sonrası size anında dönüş sağlanacaktır.

Bankalar, bedelli askerlik kredilerinde, kredi ödemelerini 1 ay ileri atabilmektedir. Tamamen inisiyatif ile yapılan bu işlemin nedeni, 21 gün olan bedelli askerlik süresinin atlatılması, bu süreçte kredi borcunun moral bozmamasıdır. Bu kapsamda yapılacak ödemeler en fazla 48 ay değil 49 ay olarak belirlenir. Ödeme yapılmayacak 1 aylık süreçte faiz işlemeye devam eder. Ancak bankalar, bu 1 aylık ötelemeyi yapmak zorunda değildir.

Bedelli Askerlik Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bedelli askerlik kredisinde istenen evraklar şunlardır:

  • Gelir belgesi
  • C. kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Maaş bordrosu
  • Teminat alınması durumunda eşin imzalayacağı teminat rıza belgesi

Bedelli Askerlik Kredisini Alabilecek Kişiler

Bedelli askerlik kredisinden yararlanabilecekler, öncelikle kredi puanı yüksek olan kişilerdir. Bankalardan alınacak 15.000 TL tutarındaki kredi için gelir kaynağınızı ve gelir miktarınızı belgeleyebilmeniz gerekmektedir. Bankalar, findeks kredi notunuza göre hareket edecektir. Kredi notunuzun düşük olması halinde, banka size askerlik kredisi vermeyecektir.

Bankalardan Bedelli Askerlik Kredisi Kullanma Şartları

Bedelli askerlik kredisi kullanma koşulları şöyle sıralanabilir:

  • Bankalarla ilgili o ana dek yapılan çalışmaların (kredi, kredi kartı vb.) oldukça düzgün olması ve kredi notunu düşürecek herhangi bir sorunla karşılaşılmaması gerekmektedir.
  • İpotek verilmesi durumu, bankanın isteği dahilinde söz konusu olabilir. Bu durumlar karşısında eş rızasını bildiren belge hazırlanmalıdır.
  • Alınacak kredinin en fazla 48 ay vade ile geri ödeneceğinin garantisi verilmelidir.
  • Aylık gelirin, kredi miktarını karşılaması gerekmektedir. Kanuna göre kredi taksitleri, aylık gelirin yarısını geçmemelidir. Bu durumda alınacak kredinin aylık taksiti, maaşın yarısını geçemez. En fazla 48 ay vade imkanı sağlanmakta olduğundan, bu durum alınacak tutarı da etkiler.
  • Gelir, resmi olarak geçerli bir evrak kullanılarak belgelenmelidir. Bu kapsamda banka, maaş bordrosu talebinde bulunma hakkına sahiptir.

ING Bank Bedelli Askerlik Kredisi

Askerlik kredisini ING Bank’tan almak için bankanın internet şubesine başvuru yapmak gerekmektedir. Mobil uygulama yoluyla yapılacak başvurularda 5 dakika içerisinde yanıt almak mümkündür. Bu kapsamda verilecek kredi imkanlarından yararlanmak için banka, %1,59 faiz oranı sunmuştur. Bu faiz tutarına bağlı olarak 48 ay vade yapıldığında aylık ödenmesi gereken tutar 580 TL olacaktır. Bu kapsamda ödenmesi gereken toplam borç 20.952 TL olarak belirlenir.

Fibabanka Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik kredisini Fibabanka’dan almak için bankanın mobil uygulamasına girilmelidir. Banka müşterilerine, hesap açmak ya da hesap kapatmak dahil tüm işlemlerini internet şubesinden yapma fırsatı vermektedir. Kredi kullanma şansı da internet üzerinden verilen banka, %1,55 faiz imkanı sunmaktadır. Aylık 575 TL ödemelerle kapatılacak kredi borcu, toplamda 20.887 TL ödeme ile sona erecektir.

Burgan Bank Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik kredisini Burgan Bank’tan almak için bankaya yine internet üzerinden başvuru yapılmalıdır. Ancak diğer bankaların aksine Burgan Bank, şubelerinden de başvuru almaktadır. Banka, bedelli askerlik kredilerinde %1,79 faiz imkanı sağlamaktadır. Bu kapsamda 48 ay vade yapılması halinde ayda 603 TL’lik taksitler ödenecek, toplamda 21.693 TL ödenerek borç kapatılacaktır.

Türkiye İş Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

İş Bankası’ndan askerlik kredisi almak için hem internet, hem SMS, hem de şubeler kullanılabilmektedir. Bankanın verdiği faiz oranı %1,75 olarak belirlenmiştir. Bedelli askerlik kredisi için banka en fazla 48 ay vade imkanı tanımaktadır. Bu kapsamda aylık 598 TL taksitlerle yapılacak ödemeler sonucu, toplamda 21.605 TL ödenmiş olur.

Cepteteb Bedelli Askerlik Kredisi

Askerlik kredisini Cepteteb’den almak için bankaların şubeleri, internet adresleri ya da SMS hizmetleri kullanılabilir. Bunun yanında banka, askerlik kredilerinde %1,79 faiz oranı sunmaktadır. Yapılabilecek en fazla vade miktarı olan 48 ay üzerinden hesaplandığında aylık ödenmesi gereken miktar 603 TL olacak, toplamda 21.693 TL’lik ödeme ile kredi borcu kapatılacaktır.

Akbank Bedelli Askerlik Kredisi

Askerlik kredisini Akbank’tan almak için bankanın tüm iletişim kanalları kullanılabilmektedir. Bankanın, en fazla faiz oranı veren banka olduğu söylenmelidir. Akbank, bedelli askerlik kredisinde %2,12 faiz oranı sunmaktadır. Bu kapsamda 48 aylık vade ile alınabilecek kredinin aylık ödemeleri 641 TL olacaktır. Ödenecek aylık vadeler sonucunda toplam ödenmesi gereken tutar 23.158 TL olacaktır. Banka, SMS, telefon, internet şubesi ve mobil şube yolları ile kredi talebi almaktadır. Bunun yanında şubeleri ziyaret ederek de bedelli askerlik kredisi başvurusunda bulunulabilmektedir. Kredi, sorun çıkmaması halinde başvurulduğu gün verilmektedir. Bu sayede vakit kaybedilmeden bedelli askerlik başvurusu yapılmaktadır.

En uygun tatil kredisi veren bankalar başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.