Bedelli askerlik yasa tasarısı 2018 itibariyle meclisten geçeceği ve onaylanacağı açıklanan bir model olarak kabul gördü. Bedelli askerlik, 25 yaşa kadar yani 31 aralık 1993 doğumlulara kadar sağladığı kapsam ile birlikte, milyonları ilgilendiriyor. Tahminlere göre ise yaklaşık 450 bin kişi, bedelli askerlikten faydalanabilir. Peki 15 bin TL ücreti ödeme konusunda, nakit probleminiz varsa bankalardan kolay bir şekilde kredi alabilecek misiniz? Bunun için ne yapmanız gerekiyor?

Bedelli askerlik kredisi almak

Bedelli askerlik yasası cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp, resmi gazetede yayınlandığı gün itibariyle, üç aylık bir süre içinde ödemeyi yapıp yasadan faydalanmanız gerekiyor. Bedelli askerlik ücretini denkleştirmeyenler, bu süre içinde bankalar ile görüşerek, krediler alabilir. Normal şartlarda şu an bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında, bankalardan bedelli askerlik kredisi alabilirsiniz. Ancak o dönemde, yasaya özel bankaların farklı kredi teklifleri de karşımıza çıkabilir. Bu yüzden takipte olmak gerekiyor.

Bedelli askerlik kredisi faizleri

Bankaların, bireysel ihtiyaç kredileri kapsamında şu an sunduğu faizler, 1,8 puan ile 2,1 puan arasında değişiyor. Bu faiz oranları sizin bankadaki geçmişinize ve kredi notunuzun banka açısından gösterdiği risk durumuna göre de değişebilmektedir ancak ortalama faiz bu şekildedir. Bu oranlar ile, 24 ay ya da 48 ay vadeli kredi çekebilirsiniz. Bankalardaki kredi notunuz yüksek değilse, bankalar size kısa vadeli bir kredi kullanımı teklif etmezler, uzun vadeli, geri ödemesi yüksek ve taksitleri de nispeten uygun krediler önerebilirler.

Bedelli askerlik kredisi taksitleri

Bankalardan, 24 ve 48 aylık bedelli askerlik kredisi, 15 bin TL çektiğinizi düşünürsek, 24 ayda şu an toplam 19 bin TL civarı geri ödeme söz konusu olmaktadır. Bu vadede, iki sene boyunca 800 TL civarında bir taksit ödemesi yapmanız gerekir. 48 ay vadeli bir kredi ödemesinde ise ortalama 25 bin TL geri ödeme yapar, 500 TL civarında da taksit ödemesi yaparsınız. 36 ay için vadede de, geri ödeme ve taksitleri internetten araştırabilirsiniz. Bütçenize göre, ödeme gücünüze göre bankalardan bu konuyla ilgili kredi teklifi alabilirsiniz.

Krediye nasıl başvurulur?

Bireysel ihtiyaç kredilerine başvurmak için birkaç yol izleyebilirsiniz. En hızlı ve kolay kredi alma yolu, SMS ile TC kimlik numaranızı paylaşarak yaptığınız kredi başvurusudur. Bankalar TC numaranızdan hızlı bir değerlendirme yapıp, size birkaç dakika içinde kredi başvurunuzun sonucunu iletebiliyorlar. Eğer zaman kaybetmek istemiyorsanız, banka şubelerine gidip bireysel şube önünde uzun kuyruklar, saatler beklemeyin. Bunun dışında eğer akıllı cep telefonunuzdan online bankacılık işlemi kullanıyorsanız, yine aynı şekilde birkaç dakika içinde yanıt alabileceğiniz bir kredi başvurusu da yapabilirsiniz. Tüm bankalar, telefon uygulaması üzerinden anında kredi başvurusu incelemektedir.

Kimler bedelli askerlik kredisi alabilir?

Bedelli askerliğe başvurmak, bu krediyi almak için yeterli değildir. Bankaların size 15 bin TL’lik bir kredi verebilmesi için ödeme geçmişinizin düzgün, kredi puanınızın yüksek olması gerekiyor. Bankalar nezdindeki puan ortalamanız findeks kredi notunuzu, bedelli askerlik yasası çıkmadan önce hemen inceleyin. Eğer notunuz yüksek değilse, kredi kartınızın birkaç aylık düzgün bir kullanımı ile puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Bedelli askerlik kredisini ne zaman çekmeliyim?

Yasa Ekim 2018 gibi çıkacak ve 2019 ocak ayına kadar da bedelli askerlikten yararlanma süreci devam edecek gibi görünmektedir. Uzmanların, bedelli askerlikten faydalanacak ve ödeme gücü olmayan insanlara önerisi, şu an bedelli tarihine aylar var iken, birikimi maksimum düzeyde yapıp, krediyi de en az düzeyde çekmeleridir. Faiz oranlarının yükseldiği ülkemizde, kredi yükü altında ezilmeden bedelli askerlik borcunuzu, birikimlerinizden de güç alarak ödeyebilirsiniz.