Birikim yapmak hemen hemen herkes için önem arz eder. Anne ve babalar için de bebeklerinin birikimi olması önemlidir. Bu yüzden ebeveynler bebekleri doğduğunda onun için birikim yapmaya başlarlar. 

Ebeveynler bebeklerinin büyüdüğü zaman eğitim için ya da yaşam için gereksinimi olan parayı bulmasını isterler. Bankalar bu durumun öneminin fakındadırlar. Bu yüzden bebekler için birikim hesapları oluşturarak ebeveynlere sunmuşlardır.

Bebeğiniz için banka hesabı açmak ve onun geleceğine yatırım yapmak istiyorsanız bankaların sunduğu birikim hesaplarından yararlanabilirsiniz. Bankaların çoğu ebeveynlere birikim hesapları sunmaktadırlar. Yazımızda bankaların oluşturduğu birikim hesaplarını ve bu hesaplardan nasıl yararlanabileceğinizi bulacaksınız.

Akbank – Kumbaralı Mevduat Hesabı

Akbank ebeveynlere Kumbaralı Mevduat Hesabı sunmaktadır. Bu hesap çocuğunuzla beraber büyümektedir. Üstelik bu hesap sayesinde çocuğunuz tasarruf etmeyi de öğrenecektir. Kumbaralı Mevduat hesabı size birikim hedefi için iki seçenek sunmaktadır. Bunlardan biri paranızı her ay azar azar Mevduat Birikim Hesabında biriktirmek, ikincisi ise birikmiş paranızı Vadeli Mevduat Hesabında değerlendirmektir. Hesabınızı açtırdığınızda kumbaranızı alabilir, çocuğunuza para biriktirmeyi öğretebilirsiniz.

Şekerbank – Şeker Çocuk Hesabı

Şekerbank ebeveynlere Şeker Çocuk Hesabını sunmaktadır. Bu hesabı TL, EUR ya da USD cinsinden açmanız mümkündür. 5 yıl vadeli olan bu hesaba bir ayda yatırmanız gereken en az tutar 50 TL/EUR/USD ve en fazla tutar 5.000 TL / 2.500 EUR/USD olarak belirlenmiştir. Ancak siz hesabınızı açarken ödemek istediğiniz aylık tutarı belirleyebilirsiniz. Birikiminiz faiz oranlarına göre değerlenecektir.

Garanti Bankası – Akıllı Kumbara

Garant Bankası ebeveynlere birikim hesabı olarak garantili Gelecek Hesabını sunmaktadır. Ancak aynı zamanda çocuklara para biriktirmeyi öğretmek için bir de Akıllı Kumbara vermektedir. Bu kumbara çocuklar için özel olarak tasarlanan ve görünümü Paramatikleri andıran bir kumbaradır. Çocuğunuza tasarruf etmeyi bu kumbara ile öğretebilirsiniz. Akıllı Kumbarayı almak için Garantili Gelecek Hesabı açtırmanız gerekmektedir. Bu sayede kumbara size hediye edilecektir. Ancak kumbarayı hesap açtırmadan da 54 TL karşılığında alabilirsiniz.

Halk Bankası – Büyüyen Çocuk Hesabı

Halk Bankası ebeveynlere Büyüyen Çocuk Hesabıyla hizmet vermektedir. Bu hesapta birikimlerinizi en az üç yıl ve en fazla on yıl vadeyle değerlendirmeniz mümkündür. Hesaba aylık ya da üç aylık para yatırabilirsiniz.