Bebek Bakım Parası Başvurusu Ne Zaman?

Borsa Ne İşe Yarar?

Bebek bakım parasının ne kadar verileceği ve kimlere verileceği belli oldu. Bebek bakım parası babaannelere ve anneannelere her ay 425 TL şeklinde verilecek. Bebek bakım parası almak için başvurular başladı. Başvuruların nasıl yapıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bebek bakım parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş birliği yapması ile büyükannelere verilmeye karar verildi. Bu kararın çıkacağına ilişkin bazı haberlerin yayınlanmasının ardından söz konusu bebek bakım parasının ne kadar olacağına ilişkin sorular gelmeye başlamıştı.

İlk zamanlarda bebek bakım parasının üç yaşına kadar olan torunlarına bakan babaannelere ve anneannelere verileceği söylense de daha sonra bu yaş durumunda değişiklik yapıldı. Buna göre babaannelere ve anneannelere en fazla altı ay boyunca bebek bakım parası verilecek. Yani torununa torunu altı aylıkken bakmaya başlayan ve bir yaşına kadar büyükanneler altı ay boyunca ayda 425 TL bebek bakım parası alacak.

Kimlere Bebek Bakım Parası Verilecek?

Torunu bir yaşından büyük olan ve bu torununa bakan büyükanneler bu maaşı alamayacaklar. Hepsi bu kadar da değil tabii. Bu parayı almak isteyen annelerin ve büyükannelerin belirli koşulları sağlaması gerekiyor. Büyükannenin hastaneden sağlıklı raporu alması ve torununa bakmasında bir sakınca olmadığını göstermesi gerekmekte. Yazımızın devamında bebek bakım parası almak isteyen kişilerde hangi koşulların arandığını ve başvuruların nereye, nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Bebek bakım parası Mart ayından itibaren verilmeye başlanacak. Bu yüzden başvurular şimdiden alınmaya başlandı. Ayrıca on pilot ilde uygulamalara başlandı. Pilot iller İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ, Gaziantep ve Kayseri şeklinde belirlendi. Pilot uygulama için İstanbul’da, İzmir’de ve Bursa’da 1000 ailede bulunan büyükannelere ve diğer illerde 500 ailede bulunan büyükannelere bebek bakım parası verilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Bebek Bakım Parası Alma Koşulları

Eğer siz de bu bebek bakım parasından yararlanmak istiyorsanız aranan koşulları bilmeniz gerekiyor. Öncelikle annenin çalışan bir kadın olması ve son bir yıl içinde sigorta kaydının bulunması gerekiyor. Annenin maaşının iki asgari ücret toplamından düşük olması yani 1404 TL + 1404 TL = 2808 TL’den az olması gerekiyor.

Diğer bir koşul da annenin bulunduğu evde yaşayan ve çalışan kişilerin, annenin maaşı dahil olmak üzere, tüm maaşlarının üç asgari ücret toplamını yani 1404 TL + 1404 TL +1404 TL = 4212 TL’yi geçmemesi şart. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız bebek bakım parası almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca ilinizdeki ya da ilçenizdeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müdürlüklerinden de başvuru alınmaktadır.

İhtiyacınız olan belgeler ailede çalışan kişilerin gelir belgeleri, bebeğinizin, sizin ve bebek bakım parası verilecek büyükannenin nüfus cüzdanlarıdır. Ayrıca büyükannenin sağlık durumunu gösteren sağlık raporunu da belgelerin arasına koymanız şarttır. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda bebek bakım parasını Mart ayından itibaren almaya başlarsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.