Ticari alanda daha çok da bankacılık konusunda oldukça önemli kriterlerden biri olan kredi notu, hem kişinin kendisi hem de başkası tarafından sorgulanabiliyor. Kredi notunuzu kendinizin sorgulaması ekonomik faaliyetleriniz ve borç ödeme konusunda ki alışkanlıklarınız hakkında bilginiz olmasına imkan tanırken başkasının kredi notunu öğrenmeniz de müşteriniz ya da risk altında olduğunu düşündüğünüz tanıdıklarınızın kredi geçmişi ve borçlarını ödeyip ödemedikleri görmenize imkan tanır.

Kredi notu; bütün bankaların ortak değerlendirme havuzu olarak da gösterilebilir. Zira bankalar; müşterilerinin borçlarını ödeme durumlarını derecelendirip bunu ortak bir havuza aktarır. Aynı müşteriye hizmet verecek ya da hizmet için başvuru almış olan diğer banka da bu ortak havuzdan kişi hakkında bilgi alır. İşte bu değerlendirme havuzuna da Findex adı veriliyor.

Kişinin 0 ile 1900 arasında bir nota sahip olduğu Findex’te başkasının kredi notunu öğrenme imkanınız da bulunabiliyor. Kendi kredi notunuzu da Findex üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bu işlemler için Findex internet sitesine üye olabilirsiniz. Sitenin ana sayfasında yer alan sorgulama alanına başkasının kredi notunu sorgulama kısmına tıklayın. Bunun için sorgulama yapmak istediğiniz kişinin TC Kimlik Numarasını bilmeniz gerekiyor.

Başkasının kredi notunu sorgulayarak onlar ile yapacak olduğunuz ticari işlemleri daha güvenli hale getirebilir; kredi notu düşük olan kimseler ile alışveriş yapmaktan kaçınarak kendinizi garantiye alabilirsiniz. Kendi notunuzu sorgularken olduğu gibi bir başkasının Findex notunu sorgularken de bir ücret ödemeniz gerekiyor.Genelde emlakçıların kullandığı bu yol sayesinde pek çok kişi parasını ve işini daha temiz bir şekilde koruyabilir.