Bankaların kurduğu Findeks internet sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmaktadır. Bilindiği üzere artık bankalar tüm kredili ürünlerin başvuru değerlendirme sürecinde müşterilerinin kredi notu ortalamalarını temel almaktadır. Buna ek olarak artık vadeli mal ve hizmet satışı yapan pek çok firma ve marka da müşterilerinin kredi notu ortalamalarına göre işlem yapmaktadır. Peki, başkasının kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmakta olup başkasının kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin ise sadece Findeks internet sitesi üzerinden hizmet almaları mümkündür.

Başkasının kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin mutlaka o kişinin TC kimlik numarasını bilmesi, kredi notu sorgulaması yapılacak olan kişinin bankaların internet şubesinde kullanılan bir telefon numarasına sahip olması zorunludur.

Çünkü sorgulama için bu telefon numarasına onay mesajı gönderilmekte olup karşı tarafın bu mesaja evet şeklinde yanıt vermesi gerekir. Yani ikinci bir kişinin sizin rızanız olmadan kesinlikle kredi notunuzu öğrenmesine imkan yoktur.

Findeks üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Findeks internet sitesi üzerinden başkasının kredi notu öğrenme butonuna tıklamanız ve ardından açılan pencerede sorgulama yapmak istediğiniz kişinin TC kimlik numarası ile cep telefonu numarasını girmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemin ücreti 4.50 lira + 3.50 lira olarak tahsil edilmektedir. Ancak sorgulama yapılması için mutlaka kişinin rızası olması ve Findeks tarafından yollanan doğrulama mesajına evet yanıtını vermesi gerekir.