Kendisinin kredi notu düşük olan ya da aylık geliri yetersiz olarak çıkan kişiler çareyi bir arkadaşlarından ya da akrabalarından onların yerine kredi çekmelerini istemekte bulmaktadır.

Ancak banka için bu tip işlemlerin hiçbir geçerliliği yoktur. Yani banka kredi sözleşmesinde kimin adı yazıyorsa karşısında borcun ödenmemesi durumunda muhatap olarak o kişiyi alır. Yani başkasının adına kredi çekmek banka için hiçbir anlam taşımaz ve borcun ödenmemesi durumunda krediyi kim kullandıysa alacağını ondan tahsil etmeye çalışır.

Başkasının Adına Kredi Çekmek 

Böyle bir işlemi yapmak isteyen kişilerin bilmeleri gereken en önemli konu borcun tamamen kendilerine ait olacağıdır. Yani resmi olarak borç tamamen size ait olarak görünecek ve borcu ödeme yükümlülüğü tamamen size ait olacaktır. Bu nedenle başkasının yerine kredi çekmek isteyen kişilerin borcu kendi ödeyebilecekleri güce ve maddi duruma sahip olmaları durumunda böyle bir işlemde bulunmalarını zorunlu hale getirir.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Kredi kullandığınız kişi ödemelerini yapmıyorsa yasal olarak yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu durumda kredi borcunu ödememek tamamen sizin yükümlülüğünüz altındadır. Çünkü borç resmi olarak size aittir ve ödeme yükümlülüğe de tamamen size aittir. Kredi borcunu ödememeniz durumunda banka hakkınıza yasal işlem başlatır ki hakkında yasal takip işlemi başlatılan kişiler kara liste programına kayıt edilir. Bu durumda bir daha kredi kullanmanız ise ne yazık ki oldukça zorlaşacaktır.