Farklı sebeplere bağlı olarak “bankadan kredi kullanamıyorum” diyen kişilerin pek çoğu akrabalarına ya da arkadaşlarına kendi adlarına kredi çekmeleri için ricada bulunmaktadır. Ancak başkasının adına kredi çekmek yüklenilmesi gereken son derece büyük bir risktir.

Başkasına Kredi Çekmek 

“Paran çoksa kefil ol, işin yoksa şahit ol” atasözünde de söylendiği üzere akraba adına kredi çekmek ya da başkasının adına kredi çekmek ancak bu krediyi ödeyecek maddi güce sahipseniz tercih etmeniz gereken bir yöntemdir. Çünkü banka adına kredi çektiğiniz kişiyi değil sadece sizi muhatap alır. Yani çekilen kredinin ödenmemesi durumunda banka alacak tahsili için sadece sizi muhatap alır ki bu da borcu sizin ödemeniz anlamına gelir.

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Ne yazık ki böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Kişi ile aranızda yasal bir sözleşme bulunsa dahi banka sadece alacak takibi için krediyi kullanan kişi olarak atılan imza size ait olduğu için krediyi kullanan kişiyi muhatap alacaktır. Bunun aksi hiçbir durum söz konusu değildir.

Çünkü banka kredi onayını size vermiştir ve alacağını da sizden tahsil etmek isteyecektir. Yani krediyi kullanırken imza attığınız kredi sözleşmesi ile beraber kredinin borçlu tarafı siz alacaklı tarafı ise banka olarak resmiyet kazandırılır.

Sevgilime Kredi Çektim Ödemiyor

Kişinin kendi kredi onayı almadığı her durumda sizden böyle bir talepte bulunuyor ise bu kişi en yakın arkadaşınız, sevgiliniz hatta kardeşiniz olsa dahi hayır demeniz çok önemlidir. Çünkü krediyi çeken kişinin ödememesi durumunda borcu ödemek tamamen sizin yasal sorumluluğunuz olacaktır.