Başak Hesap, Ziraat Bankası tarafından müşterilere sunulan bir bireysel mevduat ürünüdür. Bu hesap sizin yerine paranızın değerini düşünen paranızı değerlendiren bir hesaptır. Başak Hesap hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyun.

Başak Hesap, Ziraat Bankası tarafından sunulan bir Vadesiz Mevduat ürünüdür. Bu hesap sizin yerinize fon alım ve satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirir. Türk Lirası ile işlem yapılır. Eğer paranızı hesaba yatırıp gerisini düşünmek istemiyorsanız bu hesabın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Paranız bu hesapta yattığı yerden otomatik olarak değerlenir. Başak Hesap sahibi olmak istiyorsanız başvurunuzu Ziraat Bankası şubelerinden, Ziraat İnternet şubesinden ya da telefon bankacılığından yapabilirsiniz.

Paranızı değerlendirmek istiyorsanız ve fakat bunu yaparken sürekli takipte olmak istemiyorsanız Başak Hesap istediğiniz özellikleri taşıyan bir hesaptır. Bu hesabı kullanabilmeniz için Ziraat Bankasından bir vadesiz mevduat hesabınızın olması ve bu hesabınıza bağlı bir yatırım hesabınızın olması şarttır. Ayrıca bu hesaplarınızın işlemin gerçekleştirileceği kanala tanımlanmış olması gerekmektedir. Çünkü bu hesaptan sizin yerinize otomatik olarak fon alım ve satım işlemleri yapılacaktır.

Başak Hesap yatırım aracı olarak mantıklı sayılabilir. Özellikle yatırım yapmak konusunda yeniyseniz ve risk almak istemiyorsanız Başak Hesap ile yatırım dünyasına girebilirsiniz. Üstelik piyasa takibi yapmanıza ve piyasalarda meydana gelen gelişmelerin yatırım araçlarının değerini nasıl etkileyeceğine ilişkin tahminlerde bulunma zorunluluğunuz da yoktur. Başak Hesaba para yatırmanız yeterlidir. Yatırmanız gereken tutar 600 TL’nin üstünde olmalıdır. Çünkü Başak Hesapta bulunan 600 TL sabit tutar olarak kabul edilir. Bu tutardan kalan bakiye ile Ziraat Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu alınır. Bu alım işlemi otomatik olarak yapılır. Eğer Ziraat Bankası şubelerinden tanımlama yapacaksanız Kredili Mevduat Hesabınızın, Ziraat Bankası kredi kartınızın ve en az bir adet otomatik ya da düzenli ödeme talimatınızın olması gerekmektedir. Çünkü Ziraat Bankası söz konusu tanımlamaları bu ürünlere sahip müşteriler için yapmaktadır.

Başak Hesap başvurusu yapmak için Ziraat internet şubesini kullanarak işlem yapabilir ya da Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak Kredili Mevduat Hesabı limitinizin en az 500 TL olması gerektiğini unutmamalısınız.