Bankayı En Kolay Nasıl Şikayet Edebilirim?

Emeklilere Promosyon Ödemesi İçin Kesin Tarihler Açıklandı
Emeklilere Promosyon Ödemesi İçin Kesin Tarihler Açıklandı

Bugunkü yazımızda Bankayı En Kolay Nasıl Şikayet Edebilirim? konusunu ele alıcaz. Bankalar ile olan ilişkilerde ne yazık ki tüketicilerin yasal haklarını çok fazla bilmemeleri nedeni ile pek çok sorun yaşanmaktadır. Kredi kartı yıllık işletim ücreti tahsil edilmesi, hesaplardan yine düzenli aralıklarla bankalar tarafından belirli ücretlerin alınması, kullanılan kredilerden kredi dosya masrafı ücretlerinin kesilmesi gibi pek çok haksız uygulama bankalar tarafından büyük bir ısrarla sürdürülmektedir.

Bunu engellemek için tüketicilerin genelde dava açmaları gerekmekte ancak pek çok kişi 100 liranın altında kalan bu tutarlar için dava açmakla uğraşmamayı tercih etmektedir. Bankayı şikayet etmek istiyorum diyen kişilerin önünde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki bankanın kendi hizmetinden dolayı yaşadığınız mağduriyetler için bankanın kendi şikayet hattını kullanmaktır. Her bankanın müşterilerinin şikayetlerini dinlemek ve mağduriyetlerini gidermek için kurduğu şikayet hatları bulunmakta olup şubelerde yaşanan sorunların çözümü bu hatlar üzerinden giderilmektedir.

Bu makama yaptığınız şikayete rağmen mağduriyetiniz hala devam ediyorsa bir üst merci olan Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu üzerinden şikayetlerinizi sürdürmenizdir. BDDK bankaların denetlenmesi görevini üstlendiği için bu nedenle bankalar ile yaşanan sorunların çözümlenmesi görevini de üstlenmektedir. Bu tip sorunlarda hazırlayacağınız bankaya şikayet dilekçesi örneği ile kuruma başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. BDDK şikayeti inceleyecek ve sonucu tarafınıza bildirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Öğrenciyim, Kredi Kartı Almalı Mıyım?

3 YORUMLAR

  1. Bankaların bu kesintilerini insanlar şikayet etmeyerek çok güzel kazıklanıyoruz aslında. Kesintilere bir son verilmeli ve bu konuda devletin yaptırım yapması gerekiyor.

  2. Bankaların öğrencilerden bile kesinti alması çok anlamsız. Öğrenciler zaten belirli miktarda geçim yapması gerektiğinde bile onlardan kesinti almaları tamamen saçmalık.

  3. Banka kesintilerine öğrencilerin bir belge ile durdurması gerekiyor. Bazı bankalar bu konuda öğrenci belgesiyle işlem yapmaktadır. Böylelikle kesinti yapılmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.