Bankalar üzerinden para gönderme işlemlerinde yapılan en büyük hata yanlış hesap numaralarına para yatırılmasıdır. Genelde bu tip hatalar parayı gönderen kişinin hatalı hesap numarası yazması sonucu oluşur ancak bazen bankada görevli olan gişe memurunun da hatalı işlem yapması mümkündür.

Bu nedenle mutlaka bankadan para gönderme işlemlerinin ardından mutlaka hesap numarasının dekont üzerinden kontrol edilmesi ve hesap numarası ile para gönderilen kişinin ad soyad bilgilerinin uyuşup uyuşmadığı incelenmelidir. Çünkü bankaya yanlış yatırılan paranın geri alınması işleminde hatanın anlık olarak fark edilmesi durumunda parayı yatıran gişe görevlisi hemen işlemi geri çekebilmekte ve hata düzeltilebilmektedir.

Ancak karşı tarafın parayı çekmesi durumunda yapılacak olan işlem farklılaşır. Çünkü paranın geri çekilmesi hesapta var olan bir para olmadığı için mümkün değildir. Bu durumda banka kendi şubesi içerisinde bir transfer gerçekleştiyse müşterisi ile iletişime geçerek hesabına yatırılan paranın hatalı olduğunu ve bu parayı iade etmesini talep edebilir. Ancak parayı yatırıp yatırmamak kişinin kendi inisiyatifindedir. Yani kişi isterse bu tutarı yatırmayabilir. Bu durumda kişi mahkemeye başvuruda bulunarak parasının iadesini istemelidir.