Bankalardan kredi çeken, kredi kartı kullanan ya da kredili mevduat hesabından para çeken kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli konuların başında bunların son ödeme tarihleri yer almaktadır. Çünkü bu tip ödemelerde yaşanan 3 – 5 günlük gecikmeler dahi kredi notu puanınızı olumsuz etkileyecektir. Peki, bankaya olan borcumu ödemezsem ne olur? sorusunun yanıtı nedir?

Bankaya Olan Borcunu Ödemeyenlere Ne Olur?

Bankaya borcum var ödeyemiyorum diyen kişilerin pek çoğu banka borcundan dolayı hapis ya da banka borcundan icra gelmesinden korkmaktadır. Ancak bu tip durumlarda kişinin karşı karşıya kalacağı en ağır yaptırım kesinlikle kara listeye girmek olacaktır. Çünkü kara listeye giren kişilerin bir daha bankalardan kredi kullanmaları ya da kredi kartı alabilmeleri son derece zordur ki bu da ömür boyu son derece ciddi bir ceza ile karşı karşıya kalınacağı anlamına gelir.

Kredi Sicilinin Bozulması 

Merkez Bankası kredi sicili kayıtları son derece önemli veriler olmakla beraber artık pek çok banka müşterisinin yaptığı kredi başvuru işlemini değerlendirirken ilk olarak bu veriyi dikkate almaktadır. Bozuk kredi sicili olan kişiler bankalar tarafından güvenilmez kişiler olarak kabul edildiği için son derece dikkatli olmaları, en kolay kredi veren banka üzerinden mümkün olduğunca ipotekli ihtiyaç kredisi başvurularında bulunmaları gerekir. Ancak yine de bozuk kredi sicili olan kişilerin işlemleri son derece zordur.