Bankaya kredi borcunu ödeyemiyorsanız kendinizi yalnız hissetmeyin. Kredi borcunu ödeyemeyen çok kişi vardır. Kredi borcunuzu ödeyemediğinizde neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankadan kredi almak, kredi notunuz yüksekse ve riskli bir durumunuz yoksa, son derece kolay iken kredi borcunu ödemek oldukça zordur. Hatta geliriniz yeterli olsa da paranızı yönetemiyorsanız borcunuzu ödemekte zorlanırsınız. Kredi borcu taksitleri asla aksatmamanız gereken taksitlerdir. Özellikle de nakit sıkıntısı çektiğiniz zamanlarda kredi borcunuzu ödemek konusunda çok zorluk yaşamanız mümkündür.

Bankaya Kredi Borcunuz Mu Var?

Pek çok kişi bankaya kredi başvurusu yaparken ve çeşitli ihtiyaçları için bankadan kredi talep ederken bu kredi borcunu ve bu taksitleri nasıl ödeyeceği konusuna pek kafa yormamaktadır. Kredi alan pek çok kişi kredi taksitlerini bir şekilde ödeyeceğini düşünür. Yani krediyi alırken kredi borcunu nasıl ödeyeceğini ve kapatacağını düşünmez.

Bankadan kredi talep ederken talep ettiğiniz kredi tutarı çok büyük önem taşır. Kredi çekmek isteyen kişiler bankadan genellikle talep edebilecekleri en yüksek kredi tutarını talep etmek isterler. Ancak bankalar sizin ne kadar kredi alabileceğinizi bilirler. Bunu bilmelerinin nedeni kredi başvurusu sırasında bankaya ibraz ettiğiniz arasında maaş bordronuzun ya da gelir belgenizin de bulunduğu belgelerdir.

Kredi talep ettiğiniz banka eğer zaten maaşınızı aldığınız banka ise maaş bordronuzu ibraz etmenize gerek yoktur. Bu durumda banka zaten sizin aldığınız maaşı bildiği için çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarını da bilecektir. Bankadan alabileceğiniz en yüksek kredi tutarı maaşınızın 20 katına denk gelen tutardır. Üstelik bu tutarı alabilseniz bile bankanın size sunabileceği vade seçenekleri aylık gelirinize göre düzenlenecektir.

Bankadan maaşınızın 20 katı kadar kredi alabilseniz de her ay ödemeniz gereken taksitler sizin aylık gelirinizin yarısını geçemez. Yani diyelim ki sizin aylık geliriniz 2000 TL. Bankadan alabileceğiniz en yüksek kredi tutarı 2000 X 20 = 40 bin TL olacaktır. Aylık taksitleriniz ise en fazla 1000 TL olabilir. Yani bu durumda alabileceğiniz en kısa vade 40 ay olacaktır. Banka size 48 ay vade seçeneği sunabilir.

Bankaya Kredi Borcumu Nasıl Öderim?

Bankadan kredi aldığınız zaman bankanın size sunduğu ödeme planı taksitleri ödeyebileceğiniz şekilde olmalıdır. Yani ödemekte zorlanacağınıza ihtimal verdiğiniz bir krediyi almanız size yarardan çok zarar getirecektir. Bu nedenle kredi başvurusu yaptığınız zaman talep ettiğiniz kredi tutarına çok dikkat etmelisiniz. Ön görülerinizi dinlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Bankaya kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız borçlarınızı daha fazla geciktirmemek için hemen bankanızla iletişime geçmelisiniz. Borcunuzu ödeyememenizin nedenini açıklamalı ve borç kapatma kredisi ya da yapılandırma kredisi alıp alamayacağınız konusunda bankanızla bir görüşme yapmalısınız. Bankanın size bu şekilde kredi vermeyeceğini öğrenirseniz diğer bankalarla görüşmeli ve bu kredileri talep ederek borcunuzu kapatmayı denemelisiniz. Bu durumda kredi notunuz önem taşımakta ve yüksek olması size avantaj sağlamaktadır.