Bankaların özellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler için zorunlu tuttukları hayat sigortası poliçeleri aslında bankanın kendisinden ziyade krediyi kullanan kişi için avantajdır. Yabancı ülkelerde hayat sigortası büyük önem teşkil etmekte olup kişinin vefatı halinde belirleyeceği mirasçıların yüksek tutarda tazminat almalarını sağlamaktadır.

Bankadan kredi kullanan kişinin vefatı halinde yaşanacaklar kişinin hayat sigortası poliçesi bulunup bulunmamasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer kişi hayat sigortası yaptırmadıysa kredi borcu bitmeden vefat etmesi durumunda borcu mirasçılarına kalır. Yani kredi kullanılan konutun mirasçıları aynı zamanda bu konuta ait olan borcuda üstlenmiş olur.

Bunun tam aksi durumunda konut kredisinde hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi halinde ise kredi poliçesi üzerinden borç tahsil edilir ve kredi kullanan kişilerin mirasçıları hiçbir şekilde borç yükü ile karşı karşıya kalmaz. Bu nedenle evin en çok gelir elde eden ve borcun büyük kısmını ödemekle yükümlü olan kişi mutlaka hayat sigortası yaptırmalıdır. Yine bu sigortanın borç bitene kadar düzenli olarak her yıl poliçesinin yenilenmesi gerekir.