Bankaya gitmeden nasıl hesap açıldığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Bu yazımızda bankaya gitmeden hesap açmak için neler yapmanız gerektiğini anlattık. Günümüzde banka şubesine gitmeden de hesap açmak mümkündür. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar da teknolojinin tüm imkânlarından yararlanmaya başladılar. Bankalar her teknolojik yeniliğe uyu sağlamakta ve müşterilerine her türlü yeni teknolojik deneyimi sunmaktalar.

Bankalar teknolojik yenilikleri bize sunmakta gecikmiyorlar. Öncelikle internet bankacılığını kullanmaya başlamamız ile tanıştığımız yenilikleri akıllı telefonlara gelen mobil bankacılık uygulamaları izledi. Ardından  mobil bankacılık uygulamaları çok yeni güncellemeler aldı. Parmak izimizle ya da göz tarama teknolojisi ile giriş yapabildiğimiz mobil bankacılık uygulamaları çıktı ortaya. Hâlâ teknolojinin gerisinde kalan bankalar olsa da pek çok bankanın teknolojiye çabucak uyum sağladığı bir gerçek.

Banka işlemlerimizi gerçekleştirmek için şubeye gitmemiz şart değil. Öyle ki elimizin altında bilgisayarımızın ya da internetimizin olması bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirmemiz için yeterli.

Şubeye gitmeden hangi işlemleri yapabiliriz?

Para çekme ve para yatırma dışında her türlü işlemimizi artık bilgisayarımızdan ve akıllı telefonumuzdan gerçekleştirmemiz mümkün. Bildiğiniz gibi bankaların hemen hemen hepsinde hesap açmak için şubeye gitmeniz şart. Ancak şubeye gitmeden de hesap açmanız mümkün. Bunun nasıl olduğunu yazımızın devamında anlattık.

Bankaya gitmeden hesap açma olanağı veren bankalar şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalardır. Bunlar yeni nesil bankacılık hizmeti vermektedirler. QNB Finansbank Enpara şubesiz bankacılık hizmeti vermektedir. Yapı Kredi Nuvo adıyla, Kuveyt Türk Senin Bankan adıyla ve TEB ise CEPTETEB adıyla şubesiz bankacılık hizmeti vermektedir.

Şubesiz bankacılık hizmetlerini kullandığınızda şube ile hiçbir işiniz yoktur. Yani hesap açmak, para göndermek, telefon numarası ve soy isim güncellemek ve benzeri işlemleri yapmak için şubeye gitmeniz gerekmez.

Bankaya Gitmeden Hesap Nasıl Açılır?

Hesap açmak istediğinizde internet şubesinden form doldurursunuz. Kısa süre içinde müşteri temsilcisi sizinle iletişime geçer. Sizin verdiğiniz iş ya da ev adresine gelir ve sizin işlemlerinizi tamamlar. Bu sırada işlemler için hiçbir ücret ödemezsiniz. Hesap işletim ücreti ödemezsiniz.

Müşteri temsilcisi sadece hesap açma işlemi için adresinize gelir. Daha sonra yapmak istediğiniz işlemler için internet üzerinden ya da telefon bankacılığından yardım alabilirsiniz. Bilgi almak istediğiniz her konu hakkında internet sitesinde cevaplar bulmanız mümkündür. Üstelik bu hizmetlerin hemen hemen hepsinde fırsatlar, indirimler ve benzeri avantajlar vardır. Hesabınızdan yapacağınız EFT, havale, fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme ve benzeri işlemler için ek ücret alınmaz.

Bankaya gitmeden hesap açma kolaylığı hem evinizden ya da iş yerinizden ayrılmadan bankacılık işlemlerinizi yapmanızı sağlar hem de zaman kaybını önler. Şubesiz bankacılık hizmeti vermeyen bankalar sadece soyadı değişikliği ya da telefon numarası değişikliği için dahi şubeye gitmemizi istemektedirler. Zamanın çok önemli hâle geldiği günümüzde şubeye gitmeyi gerektiren bu işlemler eski hizmet anlayışında kalmıştır.