Bankanın Maaşa El Koyması

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalara borcum var diyen kişilerin bu borcu ödemek için tercih edebilecekleri farklı pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak kişi bu yöntemleri tercih etmez ya da bankaya borcumu ödeyemiyorum derse bu durumda banka alacağın tahsili için yasal takip sürecini başlatır.

Maaşa Haciz / Bloke 

Bankanın yasal takip sürecinde alacağın tahsili için kullanabileceği yöntemlerden biride maaşa haciz konması olarak ta bilinen maaşa el konulması yöntemidir.

Bu yöntem artık çalışanların maaşlarının bankalarda açılan maaş hesabı üzerinden yatırılması ile beraber bankaların en çok tercih ettiği borç tahsilatı yöntemlerinden biri haline gelmiş durumdadır.

Maaş Hesabına Bloke / Haciz Konması 

Yasalar ile belirlenen sınırlar içerisinde kişinin maaş hesabı olarak kullandığı hesaba bankanın haciz koyması kesinlikle yasaktır. Maaş hesabıma bloke konulması durumunu yaşıyorum diyen kişilerin maaş hesabına bloke konulmuş şikayeti ile bankaya başvuruda bulunması durumunda haciz hemen kaldırılacaktır.

Ancak bankalara borcu olan kişiler borçtan dolayı icralık olmamak için taksitlerle borçlarını ödemeyi tercih etmektedir. Birden fazla bankanın maaşa haciz için başvuruda bulunması durumunda  başvuru tarihine göre bankalar sıralanmakta ve her bir bankanın alacağı bitene kadar maaşa haciz konma süreci devam eder.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.