Bankamatikten kartsız para çekmek zorunda kalabilirsiniz. Bir hesabınız varsa ve kartınız yanınızda değilse ya da kartınız ATM’de kalmışsa kartsız para çekme işlemini uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Her ne kadar bankamatikten para çekmek kolay olsa da zaman zaman başımıza beklenmedik işler gelebilmektedir. Bunlardan biri kartımızın ATM’de kalmasıdır. Eğer şifrenizi ATM’nin kart bölümüne koyduktan sonra şifrenizi üç kez yanlış girerseniz işleminiz iptal edilir ve ATM size kartınızı vermez. Bu bir güvenlik önlemidir. Yani ATM sizin kartı çaldığınız ve bu kartla işlem yapmaya çalıştığınız şeklinde bir algı oluşturur.

Bu yüzden güvenliği sağlamak amacıyla karta el koyar. Siz de dalgınlıkla işlem yaparsanız ve şifrenizi yanlış girerseniz ATM kartınızı size geri vermeyecektir. Ancak hâlâ sizin para çekmeniz gerekiyorsa kartsız işlem yapmak zorunda kalırsınız. Sizi kartsız işlem yapmak zorunda bırakan ve bankamatikten kartsız para çekmek zorunda bırakan tek durum bu olmayabilir. Kartınızı evinizde ya da iş yerinizde unutmuş olabilirsiniz. Banka şubelerinin mesai saatleri dışında bir saat olabilir. Banka şubeleri kapalı olabilir. İşlem yapabileceğiniz ve para çekebileceğiniz tek araç bankamatik olabilir.

Bu durumda yapabileceğiniz en güvenli işlem bankanızın mobil bankacılık uygulamasını kullanmaktır. Elbette bunun için internet şifreniz olmalıdır. Eğer bankanızdan internet şifresi almamışsanız mutlaka almalısınız. Çünkü şifreniz işte bu gibi durumlarda size lâzım olacaktır. Şimdi mobil bankacılık uygulamasını kullanarak bankamatikten nasıl para çekebileceğinizi açıklayalım. Bunu öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Kartsız İşlem Nasıl Yapılmaktadır ?

Bankamatikten bankanızın mobil bankacılık uygulamasını kullanarak para çekmeniz mümkündür. Bunun için ATM’nin önünde iken bankanızın mobil bankacılık uygulamasına girerek QR kod ile para çekme seçeneğine tıklamalısınız. Sonra bankamatikte Giriş > Para Çekme > Kartsız Para Çekme > QR Kod ile Para Çekme seçeneğine tıklayın. Bunu yaptığınızda ATM ekranında bir QR Kod göreceksiniz. Bunu telefonunuzun kamerasına okuttuğunuz zaman paranızı çekebilirsiniz.

Bankamatikten kartsız para çekmek zorunda kaldığınızda yapabileceğiniz en güvenli işlem akıllı telefonunuzdan yararlanarak mobil bankacılık uygulaması üzerinden QR kod ile para çekmektir. Ancak eğer akıllı telefonunuz, internet şifreniz ya da mobil internetiniz yoksa bu durumda yapabileceğiniz tek şey bir arkadaşınızın, akrabanızın ya da eşinizin hesabına paranızı aktarmak ve bu şekilde paranızı çekmektir.

Bu çok uzun bir işlemdir. Ancak yine de zor durumda kaldığınız zaman kullanabileceğiniz bir seçenektir. Paranızı aktaracağınız kişinin hesap numarasını ya da IBAN numarasını aldıktan sonra bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Müşteri temsilcisine havale ya da EFT yapmak istediğinizi söyleyin. Sonra aktarmak istediğiniz tutarı ve hesap numarasınız ya da IBAN numarasını verin. Bunu yaptığınızda müşteri temsilcisi talebiniz doğrultusunda para aktarma işleminizi gerçekleştirecektir. Siz de paranızı  o hesaptan çekebilirsiniz.