Bankamatiklerden döviz bozdurulup bozdurulamadığı konusu günümüzde en çok merak edilen konulardan biri ve hakkında en çok soru sorulan konulardan biridir. Bu yüzden yazımızda bankamatikten döviz bozdurulup bozdurulamadığı hakkında bilgi vereceğiz.

Bankamatiklerden döviz bozdurulabilmesi yeni bir şeydir. Döviz bozdurmak zaman zaman bir sorun hâline gelebilmekte ve sıkıntı yaşatabilmektedir. Daha önce bildiğiniz gibi dövizler sadece döviz bürolarından bozdurulabiliyordu. Daha sonra kuyumcular da döviz almaya başladılar.

Günümüzde döviz bürolarından, bankalardan, kuyumculardan ve bazı belirli bankaların bankamatiklerinden döviz bozdurmak mümkündür. Üstelik bankamatiklerden döviz bozdurmak için o bankada hesabınızın ya da bankalardan birinde bir döviz hesabınızın olması da gerekmez. Ancak döviz bozdurulabilen bankalara ait tüm bankamatiklerde döviz bozdurmak mümkün değildir.

Yazımızın devamında sayacağımız bankalardan döviz bozdurmak isterseniz bu bankaların tüm ATM’lerinde değil belirli ATM’lerinde döviz bozdurabileceğinizi bilmelisiniz. Hangi bankaların bankamatiklerinde döviz bozdurabileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Bankamatikten Nasıl Döviz Bozdurulur?

Bankamatiklerden döviz bozdurmak işimizi kolaylaştıran bir hizmettir. Bankamatiklerinden dövizinizi bozdurabileceğiniz bankalar HSBC, QNB Finansbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredidir. Bu bankaların ATM’leriden elinizdeki dövizi bozdurmanız mümkündür. Ancak dediğimiz gibi tüm bankamatiklerde bu hizmet verilmediği için öncelikle söz konusu bankaların websitelerine girerek hangi bankamatiklerde döviz bozdurulduğunu öğrenmeniz gerekir.

Havalimanlarında bulunan bankamatiklerin tümünde döviz bozdurmanız mümkündür. Ancak buralarda genellikle sadece dolar, euro ve sterlin cinsinden dövizler bozulabilmektedir. Diğer dövizleri bankamatiklerden bozdurmanız mümkün olmayabilir. Bu durumda döviz bürosu bulmak zorunda kalabilirsiniz. Üstelik dövizinizi bozarken bankamatiklerde bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların neler olduğunu yazımızın devamında sıralayacağız.

Bankamatiklerden Döviz Bozdururken Yaşanabilecek Sorunlar

Bankamatiklerden döviz bozdurmak istediğinizde bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. En çok yaşanan sorunlardan biri döviz bozma limitidir. Bir gün içinde bozabileceğiniz dövizin TL karşılığı belirli bir sınırı aşamamaktadır. Bunun için bankamatiklerde 1.000 – 1.500 TL arası bir limit bulunmaktadır. Eğer elinizdeki dövizin TL karşılığı 1.500 TL’yi aşıyorsa bu durumda aynı gün içinde elinizdeki dövizin tümünü bankamatiklerden bozdurmanız mümkün olmayabilir.

Döviz bozdurulurken yaşanan diğer bir sorun da döviz kurlarıdır. Dövizinizi bozarken bankamatikler dövizi en düşük kurdan almakta ve döviz almak istediğinizde dövizi size en yüksek kurdan vermektedirler. Yani diyelim ki elinizde 100 dolar var. Siz bunu bankamatikten bozdurmak istediğinizde banka bunun TL karşılığını en düşük kurdan hesaplayarak size vermektedir. Fakat elinizde 100 TL olduğunda ve dolar almak istediğinizde banka bu kez en yüksek kurdan hesaplama yapmakta ve bu hesaba göre size dolar vermektedir. Bu yüzden bankamatiklerden döviz bozdurmak kolay olsa da döviz bürolarından işlem yapmaya göre daha dezavantajlıdır.

Elinizde dolar, euro, sterlin varsa ve döviz bürosu bulamazsanız bu durumda bankamatiklerden döviz bozdurmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak mecbur kalmadığınız sürece bankamatikleri kullanmamanız kayıp yaşamamamanız açısından daha doğru olacaktır.