Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin bazı kriterlere sahip olmaları gerekir. Bu kriterleri taşımayan kişilerin kredi kullanmaları ise ne yazık ki mümkün değildir. Daha önceki dönemlerde kredi borcunu ödemeyen ya da kredi kartı borçlarını geciktiren kişilerin kredi notu ortalaması otomatik olarak düşürülürken aynı zamanda borcu nedeni ile banka ile icralık olan kişiler ise kara listeye alınmaktadır.

Kara Liste Nedir?

Bankalara olan kredi borcu, kredi kartı borcu kredili mevduat hesabı borçları gibi borçlarını ödemeyen kişilere bankalar önce sözlü ardından da yazılı ihtarda bulunmaktadır. Bankaya borcunu 3 dönem üst üste ödemeyen kişiler ise banka tarafından alacağın tahsili için avukatları aracılığı ile dava edilir. Bu tip borç takibi yaşayan kişiler kara liste adı verilen bir listeye eklenir. Bu listeye eklenme amaçları ise bankaların borçlarını ödemeyen kişilere kesinlikle kredi verilmemesidir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2016

Kara listede olanlara kredi verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Burada bankanın amacı kredi borcunu ödemeyen müşterilerini cezalandırarak diğer müşterilerinin borçlarını ödeme konusunda kendilerini zorunlu hissetmelerini sağlamaktır. Kara listedeyken kredi almak kesinlikle mümkün olmamakla beraber kara listeden çıkanlara kredi yine verilmemektedir. Kara listeden çıkmak için dilekçe yazılsa dahi kişi bankaların kara liste verilerini saklamaları nedeni ile bu kişiler yine kredi kullanamamaktadır.

Sorunlu Olanlara Kredi

Bankalarla sorunlu olanlara kredi kullanılması konusunda aracı olan finans kurumları bulunmakla beraber bu kurumlardan bazıları kredi notunu yükseltmek için çalışmalarda bulunmakta kimileri ise tefecilerden senetle para almak gibi farklı yöntemler sunmaktadır. Senetle para verenler konusunda ise çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu kişilerin büyük bir bölümü dolandırıcı olup çaresiz insanlardan yararlanarak ellerinde olan son paralarını da almak için girişimlerde bulunmaktadır.