Bankalar mobil uygulamalarını son zamanlarda çok fazla öne çıkarmaya başladılar. Bankaların mobil uygulamları artık hemen hemen tüm cihazlarda mevcut. Peki, bunları kullanmak gerekli mi?

Teknolojinin son yıllardaki yükselişi pek çok sektörü olduğu gibi bankacılık sektörünü de etkiledi. Bu sektörlerden biri de bankacılık sektörü oldu. Bankacılık sektörü teknolojinin getirdiği hemen hemen tüm kolaylıkları bankacılığa uyarladı ve bunun sonucu olarak işlemler oldukça hızlandı. Bankacılık mobil cihazlara da geldi. Bankalar uygulamalarını müşterilere sundular ve işlemleri daha da kolaylaştırdılar.

Mobil Bankacılık Uygulamaları Ne İşe Yarar?

Bankaların sunduğu çok sayıda uygulama mevcut. Bunları artık hemen hemen tüm cihazlarda görmek mümkün. Bankaların tümü, müşterilerin hemen hepsine ulaşmak  amacıyla piyasada bulunan tüm cihazlar için uygulama çıkarıyorlar. Telefonlar için, tabletler için çok sayıda uygulama bulunuyor.

Bankalar mobil bankacılık uygulamalarını Android telefonlar, iOS telefonlar, BlackBerry telefonlar ve Android ile iOS tabletler için ayrı ayrı çıkarıyorlar. Bu uygulamaların içinde bir ATM’den ya da şubeden yapmak istediğiniz heme hemen tüm işlemleri yapabiliyorsunuz.

Şubeye Gitmeden Bankacılık İşlemlerinizi Yapın

Mobil bankacılık uygulamaları sayesinde en yakın şube nerede, en yakın ATM nerede diye merak ettiğinizde uygulamayı açarak sorularınıza hemen cevap alabiliyorsunuz. Bu uygulamaları kullanmak gerekli mi? Bankaların mobil uygulamalarının işinizi nasıl kolaylaştırdığına baktığınızda bu soruya “Evet.” cevabını verebiliriz.

Mobil bankacılık uygulamalarını kullanma konusundaki gereklilik tamamen sizin kullanım alışkanlıklarınızla ilgilidir. Çünkü bu uygulamaları kullanmak için bir akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin olması ve sizin bu cihazları kullanma bilginize sahip olmanız gereklidir.

İnternet Bankacılığı Şifrenizi Unutmayın

Bankaların mobil uygulamalarını kullanmak için öncelikle internet bankacılığı ya da mobil bankacılık için belirlediğiniz bir şifre olmalıdır. Bu şifreyi ilk kez alacaksanız şubeye gitmeniz gerekebilir. Çünkü bankalar bu uygulamayı kullanacak kişinin sizin olduğunuzdan emin olmak istemektedirler.

Kullanacağınız uygulamayı indirip kurmanız gerekmektedir. Buradaki en önemli konu belirlediğiniz şifreyi ve parolayı unutmamaktır. Bankalar güvenliği sağlamak için bir şifre bir parola istemektedirler. Bazı bankaların birden fazla uygulaması vardır.

Bankaların çıkardıkları uygulamaların hepsini kullanmak gerekmeyebilir. Sizin işinize yarayacak mobil uygulama havale, EFT, fatura ve kredi kartı borcu ödeme ve benzeri işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz uygulamadır. Mobil uygulamalar sayesinde şubeye gitme şartının kalktığı düşünülürse bunları kullanmanın oldukça gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik mobil uygulamalardan kredi başvurusu yapmak da mümkündür.