Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka belirli şartları taşımaları gerekir. Bu şartları taşımayan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları mümkün değildir. Peki, bankaların kredi verme şartları nelerdir?

Bankaların Kredi Verme Şartları Nelerdir

Bankaların Kredi Verme Şartları Nelerdir

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

En çok kullanılan kredi türü olarak öne çıkan ihtiyaç kredisi her türlü nakit ihtiyaç için kullanılabilmektedir. Yasal olarak 18 yaşını doldurarak reşit olan ve aylık belgelenebilir gelire sahip olan herkesin kredi başvuru formu doldurma imkanı bulunmaktadır. Ancak bankaların kredi onayı vermesi için aradıkları ek şartlarda bulunmaktadır. İhtiyaç kredesi kullanmak istiyorum diyen kişilerde aranılan şartlar şunlardır:

  • Kredi onayı verme konusunda bankaların aradıkları şartlardan biride kredi notu ortalamasıdır. Findeks kredi notu sistemi üzerinden belirlenen bu kredi skoru hem kredi kullanabilir miyim? sorusunu yanıtlamakta hem de ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirlemektedir. Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları zorlaşırken yüksek kredi notu olan kişilere bankalar daha düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kullandırmak için adeta birbirleri ile yarışmaktadır.
  • Yine kredide sigortalılık süresi de büyük önem taşımaktadır. “kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir?” sorusunun yanıtı ise bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber genelde en az 3 ay olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca son dönemlerde bankalar yukardaki şartların dışında Kredi Notu çok önemli bir etmen olarak ortaya çıkmaktadır.Kredi Notu puanınız düşük ise bankalarından kredi kullanma ihtimaliniz çok azdır.Bu sebeple sizlerde bankalardan kredi kullanmadan önce kredi notu sorgulama işlemi yapmanızda fayda var.Kredi notu sorgulamayı bilmiyorsanız burdaki yazımızı okuyabilirsiniz.