Bankalar arasında en çok yapılan EFT açılımı ile isimlendirildiği zaman elektronik Fon Transferi olarak ifade edilebilir. Tüketiciler tarafından da en çok kullanılan para transferleri arasında yer almaktadır. Bankalar aracılığı ile bir nevi para alma ya da para gönderme işlemlerinin tümünü oluşturmaktadır.

EFT farklı bankalar arasında gerçekleştirilen bir sistemdir. Bu durumun aynı bankalar arasında olması havale işlemleri olarak isimlendirilir. EFT farklı bir bankadan diğer farklı bir bankaya para gönderme işlemlerinin tümüdür. Bankalar ve ödemeler ile iç içe olan kişilerin en çok kullandıkları sistemlerden birisidir. Para transferlerinin hızlı bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri bankalar aracılığı ile bankamatiklerden yapılabildiği gibi teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden ve mobil bankacılık hizmetleri kullanan kişiler tarafından da hızlı bir şekilde yapılabilir. EFT yapmadan önce yapılacak olan bankanın şartlarını okumak önemli olabilir çünkü bankaların EFT şartları kendi aralarında çeşitli farklılıklar gösterebilir. EFT para gönderme işleminde iki farklı para gönderim tercihi sunulmaktadır.

Bunlardan birisi Iban numarası ile gönderim imkanı sağlarken diğerinin hesap numarası ile gönderim imkanı sağladığı ifade edilebilir. Bu doğrultuda hesap numarası ya da Iban numarası seçerek ad soyad alıcının bilgileri ve gönderilecek tutar seçilerek şube, internet ya da mobil üzerinden hızlı bir şekilde para transferi yapılabilir. Para transferi EFT saatleri içerisinde gerçekleştiyse en geç  10 15 dakika içerisine para hesaba gelecektir.

EFT Saatleri Ne Zaman?

EFT saatlerin bankaların mesai saatleri içerisinde değerlendirilebilir. Genellikle bu saatler sabah 09:00 ile akşam 16:30 olarak belirlenmiştir. Ancak sonraki dönemlerde EFT saatinin 17:00 saatlerine kadar uzatılabileceği ifade edilmişti. Para transferlerinden önce EFT saatlerine iyi bakmak çok önemlidir.

Her bankanın saatlerinin farklı olabileceği ifade edilir. EFT saatleri dışında yapılan transferlerin ertesi gün mesai saatleri içerisinde transferi sağlanmaktadır. Bankaların çalışma günleri ile doğru orantılı olarak hafta sonları EFT yapmak mümkün değildir. Belli başlı bankaların EFT saatleri aşağıdaki gibidir. Haricindeki bankalar için internet sitelerinden detaylı bilgi sağlanabilir.

Ziraat Bankası 08:30 – 17:00

Akbank 09:00 – 17:00

İş Bankası 09:00 – 17:00

Vakıfbank 09:00 – 17:20

Halkbank 08:00 – 16:30

Garanti Bankası 09:00 – 17:15