Bankaların kişilere yönelik sunduğu kredi imkanlarından herkesin faydalanamadığı görülmektedir. Bazı kişiler çeşitli nedenlerden dolayı kredi alamamaktadır. Özellikle söylemek gerekir ki, bu noktada kredi notu düşük olanlar, kırmızı kalem yiyenler ve kara listeye giren kişiler bankalardan kredi alamamaktadır.

Kredi Notunun Düşük Olması

Bankalara kredi başvurusu yapıldıktan sonra, bankalar kişilerin öncelikle kredi notunu incelemektedir. Kredi notu riskli grupta olan kişilerin bu süreçte kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması muhtemeldir.

Bu noktada öncelikle kredi notu düşük olan kişilerin, başvurularını da buna göre yapması beklenebilir. Eğer kredi notunuz düşük ise, kefilli ya da ipotekli başvuruları tercih ederek kredi çekebilmeniz mümkündür. Yani bankaya borcun geri ödeneceğine dair bir teminat sunarsanız, kredi notunuz düşük olsa bile kredi çekebilirsiniz.

Türk vatandaşı olan ve 18 yaşın üzerinde olan tüm kişilerin bankalarda bir kredi notu vardır. Bu not Kredi Kayıt Bürosu adını verdiğimiz bir sistemde kayıt altında tutulmaktadır. Bankalarda kredi başvurusu yapmadan önce bankalar da bu kredi notunu inceler ve başvuruyu buna göre değerlendirir. Aynı zamanda kredi notunuzun düşük olması, diğer tüm bankaları da etkiler. Yani başvurduğunuz tüm bankalarda kredi çekmek konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Gelir Durumunun Yetersiz Olması

Bankalar kredi başvuruları aşamasında sizlerden bir gelir belgesi ister. Bu noktada gelir durumunuzun, başvurduğunuz kredinin tutarı ile uyumlu olması beklenir. Bu aşamada bankanın kredinizi olumsuz olarak değerlendirmesinin nedenlerinden birisi de, gelir durumunun yetersiz olmasıdır. Örneğin; 2000 TL gibi bir gelire sahip olan kişinin, konut kredisine başvurması olumsuz sonuçlanacaktır. Çünkü; bu gelir miktarı banka tarafından borcu karşılamaya yeterli görülmemektedir.

Bu tarz bir sorun yaşayan kişilerin öncelikle, başvurduğu kredinin miktarını düşürmesi gerekir. Gelir durumunuz ile başvurduğunuz kredi tutarının eşitlenmesi durumunda kredi talebiniz olumlu olarak değerlendirilebilir.