Bankadan kredi kullanmak isteyen herkesin istisnasız bir şekilde belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir. Bu ortalamayı tutturamayan kişilerin kredi kullanmaları kesinlikle mümkün değildir. Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bu nedenle öncelikle kredi notu sorgulaması yaparak bu not ortalamalarını öğrenmeleri gerekir.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar:

  • Findeks internet sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde üye olarak kredi notu sorgulamasında bulunmak. Bu siteye yeni üye olan ve ilk kredi notu sorgulaması yapan kişilere ücretsiz kredi notu öğrenme hizmeti sunulurken sonraki yapılacak her yeni kredi notu öğrenme işleminden tahsil edilecek olan kredi notu öğrenme ücreti 4.50 lira olarak uygulanmaktadır.
  • SMS ile kredi notu öğrenme hizmeti en kolay olan sorgulama yöntemi olup kredi notu sorgulama ücreti olarak bu hizmeti kullanan kişilerden toplamda 9 lira ücret tahsil edilmektedir. Kısa mesajla kredi notu öğrenme hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin Turkcell ya da Avea hattına sahip olan cep telefonlarından kimlik numaraları 4 haneli doğum yıllarını yazarak 1122 numarasına göndermeleri gerekmektedir.
  • Bankalar üzerinden de kredi notu sorgulaması yapılmakta olup bankaların internet şubesi üzerinden kişisel hesabınıza giriş yaparak kredi ekranı üzerinden sorgulama butonuna ulaşmanız mümkündür.

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Olmalıdır?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamaları en az orta riskli kredi notu grubunda olmalıdır. Yani sarı renkli kredi notu ortalaması puan cetvelinde olan kişiler aylık gelirlerinin yarısını aşmayacak şekilde aylık ödemeye denk gelen krediler için kredi onayı alabilmektedir.