Bankalardan Kredi Çekemiyorum

Borsa Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredi çekemiyorsanız ihtiyacınız olan nakit parayı bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak bankalardan kredi çekememe nedenlerinizi öğrendiğiniz takdirde bu soruna çözüm bulmanız mümkündür. 

Bankalardan kredi çekmek için pek çok koşulu sağlamanız gerekir. Bu koşullar kredi notunuzun iyi olmasından riskli bir müşteri olmamanıza kadar değişen koşullardır. Bankanın sizden sağlamanızı istediği koşulları yerine getirmemeniz durumunda ihtiyacınız olan krediyi almanız mümkün değildir. Bu yazımızda bankalardan kredi çekememeniz durumunda neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Bankalardan Kredi Çekememenizin Nedenleri

Bankalardan kredi çekememenizin nedenleri çok çeşitli olabilir. Bankalardan kredi çekememenizin ilk nedeni kredi notunuzun düşük ya da çok düşük olmasıdır. Kredi notunuzun Türkiye ortalamasının altında olması dahi bankaların kredi vermeme nedeni olabilmektedir. Eğer kredi notunuz çok daha düşükse bankalar bu kez de riskli müşteri olduğunuz için kredi vermeyecektir. Eğer kredi notunuz çok riskli müşteri seviyesinde ise zaten bankalardan kredi almanız için kefil göstermeniz ya da bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz gerekecektir.

Bankadan kredi çekememenizin diğer bir nedeni bankadan, geri ödeme taksitleri aylık gelirinizin yarısını geçen bir kredi istemeniz olabilir. Ayrıca kredi notunuza ve aylık gelirinize göre çok yüksek tutarda kredi istemeniz olabilir. Bunlar kredi talebinizin reddedilme nedenleri arasındadır.

Bankalardan kredi çekememenizin nedeni kredi notunuzun sıfır düzeyinde olması ve sizin kara listede olmanız olabilir. Bu durumda zaten kredili herhangi bir ürün almanız imkânsızdır. Bu nedenle hiçbir bankanın size kredi vermesini bekleyemezsiniz. Başka yollarla nakit para bulmaya çalışmanız gerekecektir.

Banka Dışı Para Bulma

Banka dışı para bulma iş, biraz zordur. Çünkü bankadan kredi alamadığınızda size borç verecek pek fazla insan bulamazsınız. Ancak yine de deneyebileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur.

Senetle Para Alma: Bankalardan kredi alamadığınızda öncelikle nakit para bulmak için deneyebileceğiniz ilk yol senetle nakit para almaktır. Senetle nakit para alabileceğiniz yer kuyumculardır. Eğer tanıdığınız bir kuyumcu varsa bu seçeneğinizi kullanabilirsiniz.

İnşaat Şirketlerinden Kredi Alma: Eğer ihtiyacınız olan şey konut kredisi ise ve bankalar size konut kredisi vermediyse bu durumda konut kredisi veren inşaat şirketlerini bulmalı ve onlardan kredi alarak konut almalısınız. İnşaat şirketlerinin tümü bunu yapmamaktadır. Bu yüzden biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Galericilerden Senetle Taşıt Alma: Eğer ihtiyacınız olan şey taşıt kredisi ise bu durumda bir galerici bulmanız gerekecektir. Galericiler senetle taşıt verebilmektedir. Ancak bunu her galerici yapmamaktadır. Bu yüzden yine bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Tefeciden Para Alma: Bu yöntemi denemenizi kesinlikle önermiyoruz. Çünkü tefecilik suçtur. Tefeciler, verdikleri paraya çok yüksek faizler uygulamaktadırlar. Bu da insanları zor durumda bırakmakta ve zaten borçlu iken çok daha yüksek borçların altına girmek zorunda bırakmaktadır.

Bankalardan kredi alamıyorsanız acil nakde ihtiyacınız olmadığı sürece senetle para almayı denememelisiniz. Çünkü bankalardan para almak çok daha güvenlidir. Senetle para almak yerine kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalı ve bu şekilde bankalardan kredi almayı yeniden denemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.