Bankalardan Kredi Alamıyorum

Bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bankalardan talep ettiğiniz kredilere red cevabı mı alıyorsunuz? Bankaların size kredi vermemesinin nedenlerini ve bu durumda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankalardan kredi alamıyorsanız bunun çok belirgin sebepleri vardır. Bankaların kimlere kesinlikle kredi vermediğini ve bu kişilerin talep ettikleri kredilere neden red cevabı verdiklerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bankaların kredi vermemelerinin öncelikli sebeplerinden biri kredi notunuzdur. Kredi notunuzun düşük olması ve sizi riskli müşteri kategorisi içinde göstermesi bankaların size kredi vermesini engelleyen en önemli unsurdur. Bankalardan kredi talep edebilmeniz için kredi notunuzun riskli kategorisinin üstünde olması gerekir. Yani en azından iyi denebilecek seviyede olması gerekir. Kredi notunun neden bu kadar önemli olduğunu öğrenmek istiyorsanız Kredi Notu Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuz zaman bankalar size elbette gözleri kapalı hâlde kredi vermezler. Yani sizin kredi notunuza bakmadan ve kara listeye alınıp alınmadığınızı kontrol etmeden size kredi vermeleri mümkün değildir. Öncelikle kredi notunuza bakarak sizin gelir durumunuzu ve talep ettiğiniz kredi miktarını karşılaştırırlar. Sizin, gelirinize ve tüm varlıklarınıza uygun bir kredi talep edip etmediğinizi incelerler. Bankaların kredi talebinizi reddetmelerinin diğer bir sebebi de gelir durumunuza uygun bir kredi tutarı istememeniz ve varlıklarınıza göre çok  yüksek tutarda kredi talep etmeniz olabilir. Çünkü talep ettiğiniz kredinin gelirinizle uyuşması çok önemlidir. Kredi geri ödeme taksitlerinin maaşınızın yarısını geçmemesi gerekmektedir. Eğer evliyseniz sizin ve eşinizin aldığı maaşın toplamının yarısını geçmemesi gerekir. Bu yüzden kredi talep ederken talep ettiğiniz tutarı maaşınıza göre hesaplamalısınız. Bunun için bankaların websitelerinde bulunan hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Bankaların size kredi vermemesinin gerekçelerinden biri de Merkez Bankası kara listesine alınmanızdır. Eğer adınız kara listeye geçmişse bu durumda bankalardan kredi alabilmeniz için beş yıl beklemeniz gerekecektir. Çünkü kara listede isminizin olması sizi tamamen güvenilmez ve çok riskli bir müşteri hâline getirmektedir. Bu da borcunuzu ödemediğiniz ve bankalarla aranızın bozuk olduğu anlamına gelir. Bankaların hiçbiri bu durumda size kredi vermeyecektir. Hatta kredi kartı bile vermeyeceklerdir Böyle bir durumda yapabileceğiniz tek şey borçlarınızı ödemek ve beş yıl sonrası için kredi notunuzu çok yüksek duruma getirmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Forexprostr Nedir ?

Bankalardan neden kredi alamadığınızı öğrendiyseniz artık kredi alabilmek için neler yapabileceğinizi sıralayabilirsiniz. Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Bunun için öncelikle borçlarınızı kapatmalısınız. Borçlarınızı hiçbir şekilde kredi almadan ve başka bir borç altına girmeden kapatmalısınız. Kredi kartınız varsa bunun borcunu tamamen kapatabilir ve tekrar kullanmaya başladığınızda ekstre borcunuzu düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Eğer mutlaka krediye ihtiyacınız varsa bu durumda iyi bir kefil göstermeli ya da bir malınızı ipotek ettirmelisiniz. Bir kira geliriniz varsa bunu da bankaya göstererek kredi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.