Para ihtiyacı duyan kişilerin pek çoğu en kolay para bulma yöntemleri arasında bankadan kredi çekmek yöntemini tercih etmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerin bankadan kredi kullanmalarına izin verilmemektedir. Peki, “bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım” diyenlerin kullanabilecekleri çözüm önerileri nelerdir?

Banka Neden Kredi Vermez?

  • Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin en sık yaşadıkları kredi red nedenleri arasında ilk sırada kesinlikle düşük kredi notu ortalaması yer almaktadır.
  • Maaşa göre kredi hesaplaması yapmayan kişilerin de yüksek kredi notu ortalaması olsa bile kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Bu nedenle maaşın yüzde 50 oranını aşan kredi tutarı için asla başvuruda bulunulmamalıdır. Yani kişinin maaşı bin lira ise aylık ödemesi en fazla 500 lira olan kredi paketleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
  • Kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı gibi kredi sicilinin bozuk olması da kredi onayı alınmasını zorlaştırmaktadır.

En Kolay Kredi Veren Bankalar 

Kredi onayı alamayan kişilerin ilk atmaları gereken adım en kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi kullanmayı denemeleridir. Çünkü bazı bankalar düşük kredi notu ortalaması olanlara da kredi onayı verirken bazı bankalarda ise orta riskli kredi notu olan kişilere dahi kredi onayı verilmesi söz konusu olmamaktadır.

Tefeciden Borç Para Almak 

Senetle para veren tefecilerden borç para almak genelde bankalardan kredi kullanmak konusunda sorun yaşayan kişilerin ilk tercihleridir. Ancak tefeciden borç almak her zaman için en uzak durulması gereken yöntemdir. Bunun yerine senetle para veren kuyumcular gibi ek çözümler denenmelidir.