Bazen pek çok nedene bağlı olarak bankalar kredi onayı vermez. Çoğu zaman kredi red nedeni olarak kişinin kredi notunun düşük olması gösterilir. Yine kişinin aylık gelirinin kullanmak istediği kredinin aylık ödemesi ile orantısız olması, kişinin daha önce kara listeye girmesi gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak kişinin bankalardan kredi kullanması imkansız hale gelebilir. Peki, bankalardan kredi alamayanlar ne yapmalı?

Bankalardan kredi onayı alamamanız durumunda neden onay alamadığınızı öğrenmeniz çok önemlidir. Eğer kredi onayı alamama nedeniniz kara listede olmanız ise bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ne yazık ki kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmamakta olup kara liste affı sayesinde kişi kara listeden çıksa dahi kredi onayı alması yine de mümkün değildir. Bunun nedeni bankaların af sonucunda kişinin Merkez Bankası tarafından tutulan kara listeden çıkarılmasına rağmen bu kişileri kendi listelerinden silmemeleridir.

Eğer kredi onayı alınmama nedeni kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunması ise bu durumda kişi mutlaka kredi notunu yükseltmek için girişmelerde bulunmalıdır. Bunun için mümkünse bankalara olan kredi borcunun kapatılması ya da kredi kartı borcu bulunması halinde bu borcun ödenmesi bankalar açısından kredi riskinizin azalması anlamına geleceği için kredi notu otomatik olarak yükselecektir.