Korona virüs salgınının ilerlemesi ile birlikte kısıtlamaların görülmesi, KOBİ’leri derinden etkiledi. Bankalar KOBİ’lere destek olmak için birçok kolaylıkları aynı anda sunarak, geri ödeme konusunda da büyük destek sağladılar. KOBİ kredilerindeki artışlar yılın ilk yarısında 190 milyar lirayı geçmiş oldu.

Bu konuda gerekli tüm desteği KOBİ’lere sağlamaya devam eden bankalar, 8 ay içerisinde 220 milyar gibi rakamı geçmiş bulunuyor.

Salgının olumsuz etkisinde kalan KOBİ’ler, bu zor günleri atlatmak için kredi desteğinden yaralandı ve bu konuda destek sağlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve diğer bankalar olarak karşımıza çıktı. KOBİ’lere gerekli destek sağlanarak; üretimin sürdürülebilirliğini ve istihdamın devamını korumuş oldular.

Devlet ve bankaların seferber olmasıyla; KOBİ’ler uygun vadeli finansman desteğine kavuşarak, işlerin devamlılığını sağlamayı başardılar. Bununla birlikte çeşitli destek paketlerini devreye sokarak; işletmeleri ayakta tutmak için büyük çabalar harcanmış oldu. Salgın döneminde ise; Ekonomik İstikrar Kalkanı Destek Paketi, kısa çalışma ödeneği, kredi taksit ertelenmesi ve kredi yapılandırması gibi birçok destek paketi gündeme geldi.

Bankalardan KOBİ’lere Büyük Destek

Bankalardan KOBİ’lere Büyük Destek

KOBİ’lere Sunulan Kredi; 840 Milyar Lira

Salgın dönemimde KOBİ’lere sunulan finansman desteği son yılların en büyük değerine ulaşmış oldu. KOBİ kredileri bakiyesi 2018 yılı verileri 611,3 milyar lira olarak belirlenirken, 2019 yılı sonu verilerinin ise; 615,4 milyar liraya olduğu bildirildi. 2020’nin ilk çeyreğindeki artış 47,2 milyar lira olarak belirlendi. Ancak, salgının yayılması ile birlikte kredi kullanımındaki artış büyük rakamlara ulaşmaya başladı ve bir önceki çeyreğe göre 2 katın üzerinde olduğu bildirildi. Yılın ilk altı ayında KOBİ kredileri; 192,6 milyar liraya ulaşmış oldu.

Nisan ayı içerisinde tedbirlerin alınmasıyla birlikte KOBİ kredileri bakiyesi 100 milyar lira gibi bir rakama ulaştı. Normalleşme adımlarının atılması ile KOBİ’lerin kredi kullanımı yavaşlayarak artış gözle görülür şekilde düştü.

KOBİ’lere desteklerine devam eden devlet ve bankalar, kredi musluklarının daim olduğunu söyledi.