Bankalar kullandırdıkları kredilerin karşılığında belirli oranlarda masraf kesmekte olup bu masraflar yapılan itirazlar neticesinde iade edilmektedir. Özellikle de konut kredisi dosya masrafı için yapılan kesintiler çok yüksek olduğu için bu kesintilerin iade edilmesi için mutlaka gerekli olduğu durumlarda dava açılması gerekir. Bankalardan dosya masrafını geri almak için yapmanız gereken ilk şey ödeme yaptığınız dekontu temin etmektir.

Bankadan kredi dosya masrafı dekontu almak için başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda internet şubesi kullanıyorsanız internetten bu dekontu çıkarmanız da mümkündür. Ancak dekontu yeniden çıkarmak isterseniz dosya masrafı dekont ücreti için talepte bulunabilir. Bu durumda ücreti ödeyerek tekrar bu ücreti geri almak adına da talebinizi dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır.

Dosya masrafını geri almak için ilk olarak bankaya itirazda bulunmanız ve bankanın size vereceği ret yanıtını almanız gerekir. Bu ret yanıtı ile beraber yeni bir dilekçe ekleyerek konuyu Tüketici Hakları Hakem Heyeti içerisinde yer alan tüketici hakları mahkemesine taşımanız gerekir. Hakem heyeti belirli bir sürenin ardından size kararını iletecektir. Genelde tüketici hakları hakem heyeti bu ücretin ödenmesine karar vermekle beraber gerekirse bir üst mahkemeye konuyu taşımanız halinde kesinlikle dosya masrafını geri alabilirsiniz.

Dosya masrafını geri almak için dilekçe yazmak isteyen kişiler için örnek dilekçe ise şöyle:

…… Bankası …. Şubesi

Şubenizden ../../…. tarihinde kullanmış olduğum krediye istinaden ekte sunmuş olduğum dekontta da görüleceği üzere kesilen …… liranın tarafıma iade edilmesini rica ederim.

                                                                       Saygılarımla