Bankalar müşterilerine birçok konuda kredi imkânı vermektedir. BBDK nın son düzenlemeleri ile de artık tüm müşterilerine altın hesabı açma imkânı vermektedir. Altın hesabı açarak yastık altındaki altınlarınızı değerlendirebilir isterseniz kefil olarak göstererek kredi de çekebilirsiniz. Birçok banka değişik isimler altında altın hesabı açılmasına imkân sağlamıştır.

Altın hesabının avantajları

Yastık altındaki altınlarınızın çalınma gibi sorunları gidecektir.

Bankaya açmış olduğunuz altın hesabından istediğiniz zaman altın bozdurabilirsiniz ve kullanabilirsiniz.

Bankalara yatırmış olduğunuz altın tutarının yıllık faizinden faydalanabilirsiniz. Bir nevi yatırım yapmış olursunuz.

Bankalardan her ay az miktarda da olsa altın hesabınıza altın alarak altın birikimi yapabilirsiniz.

Altın hesabını açtırmanın birbirinden farklı faydaları vardır. Eğer ki düğününüzden kalma altınlarınız varsa herhangi bir banka şubesine uğrayarak altın hesabı açtırabilirsiniz.

Altın hesabı nasıl açılır?

Herhangi bir banka şubesine giderek altın hesabı açtırmak istediğinizi belirtirsiniz. Banka eğer altın hesabı açma yetkisi varsa sizlere o anda herhangi bir masraf yaptırmadan hesap açacaklardır. Eğer ki bankanın o şubesinde altın hesabı açma yetkisi yoksa sizleri altın hesabı açabileceğiniz en yakın şubeye yönlendirecektir. Sizlerde kısa sürede bankalardan altın hesabı açabileceksiniz.

Altınlarınızı bankaların altın ölçümü alanında uzman çalışanlarına getirmeniz gerekecektir. Burada altınlarınız gram cinsinden ne kadar tuttuğu titizlikle incelenecek ve daha sonra sizlere bildirilecektir. Onay vermeniz durumunda da hesabınıza gram cinsinden yatırılacaktır.

Hangi altınlarla altın hesabı açılır?

Bankalar altınlarla ilgili herhangi bir sınırlama yapmamaktadır. Düğününüzde, nişanınızda ve özel günlerinizde takılan takılar, altın kolyeler, cumhuriyet altını, Reşat altını vb gibi tüm alanlarda altınlarınız değerinden hesaplanacak ve sizlerin onayı sonrasında açtırmış olduğunuz altın hesabınıza gram cinsinden yatırılacaktır. Bu durumda da bankanız altınlarınızı güvenle saklayacaktır.

Altın hesabı açtırdığım banka batarsa ne olur?

Türk iyedeki tüm bankalara yatırılan paraların güvenliğinden Merkez Bankası sorumludur. Bundan dolayı altın hesabı açtırmış olduğunuz banka batsa bile alacağınızı Merkez Bankası aracılığı ile temin edebilirsiniz. Çünkü Merkez Bankası altın hesabı açma yetkisi verdiği tüm bankalardan kefil amaçlı belirli bir tutarda altın yâda gayrimenkulü ipotek altına almaktadır. Bankaların hortumlanması ya da iflas etme durumunda ipotekleri satarak müşterilerin mağduriyetini gidermektedir.