Özellikle de içinde küçük tutarların bulunduğu hesaplar bir süre sonra sahipleri tarafından unutulmaktadır. Bazen hesap sahibinin başka pek çok bankada hesabının bulunması ya da o hesabı çok sık kullanmaması gibi nedenlere bağlı olarak ta içerisinde yüksek tutarların bulunduğu hesaplar dahi unutulabilmektedir.

Bankada Unutulan Para 

Bankalarda unutulan paralar için uygulanan yasal süre 10 yıldır. Yani kesintisiz 10 yıl boyunca üzerinde hiçbir işlem yapılmayan hesaplar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu hesabına devredilir. Burada önemli olan hesabın başlangıç tarihini takip eden 10 yıl boyunca kesintisiz olarak hiçbir hareket görmemesidir. Bu kriterlere uyan hesaplar belirlenen yasal sürenin sonunda TMSF tarafından ilan edilerek hak sahiplerine son bir duyuru yapılır.

Unutulan Para Sorgulaması 

TMSF düzenli olarak bankada unutulan para sorgulaması için internet üzerinden hizmet veren bir site kurmaktadır. Bu site üzerinden unutulan paraların kimlik numarası ile sorgulanmasına izin verilir. Kişi siteyi ziyaret ederek sadece kimlik numarasını giriş yaparak bankada unutulan para için sorgulama yapar. Kimlik numarası ile eşleşen hesap yoksa “unutulan para yoktur” ibaresi çıkarken unutulan bir paranın bulunması durumunda ise ilgili banka ve şubesi ile unutulan para tutarı ekrana yansır.