Hesapsız yapılan alışverişler, üst üste gelen taksitler, artan lüks tüketim harcamaları gibi pek çok nedene bağlı olarak ne yazık ki pek çok kişi bir süre sonra kendisini içinden çıkamayacağı büyük bir borç yükünün içinde bulmaktadır.

Bankalar alacaklarını tahsil etme konusunda son derece ısrarcı davranırken bankanın borcumu ödeyemiyorum diyen kişilere uygulayacakları en ağır yaptırım kredi notunu düşürmek ve bunun devamında müşterisini kara listeye almaktır.

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum 

Bankalar müşterilerinden alacaklarını tahsil etme konusunda farklı pek çok yöntem uygulamaktadır. İlk olarak banka borcun gecikmesi durumunda müşterisini arar ve borcunu tahsil etmesi için uyarıda bulunur. 3 defa üst üste borcun son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödenmemesi durumunda banka alacağın tahsili için yasal işlem sürecini başlatır. Yasal prosedür başlatıldığı anda kredi notu büyük bir darbe alır ve kişi bu aşamadan sonra borcunu ödese dahi kredi notu düşük olduğu için sonrasında kredi kullanmak istediği zaman onay alamaz.

5 Yıl Ödenmeyen Kredi Borcu Ne Olur?

Banka alacağını tahsil etmek için farklı yöntemler uygular. Genelde bankanın borcunu 5 yıl boyunca tahsil etmemesi çok sık görülen bir durum değildir. Çünkü banka en son çare olarak maaşa haciz uygular ve düşük tutarlarda da olsa mutlaka alacağını tahsil eder. Ancak yaygın inanışın aksine 5 yıl boyunca ödenmeyen kredi borcu silinmez. Kredi borcununu silinmesi için gereken süre 20 yıldır.